نقش گیاه مورینگا در درمان سرطان و ...

مورینگا در ایران


گیاه مورینگا و بررسی آن

مورینگا اولیفرا بر اساس تائید سازمان جهانی خوارو بار و کشاورزی فائو یک سبزی مفید است که در اکثر کشورهای شناخته شده به عنوان غذای روزانه مورد استفاده قرار می گیرد وحتی به تنهایی یک وعده غذای اصلی را می تواند شامل شود ، در اصل می توان این گیاه مفید را با تمام فوایدش یک سبزی و یک غذای مفید در نظر گرفت و نه یک دارو

در این مقطع هدف ما اطلاع رسانی در خصوص این سبزی مفید است و از آنجایی که پزشک نیستیم  توصیه دارویی و درمانی نمی کنیم در صورتی که تمایل به تهیه این سبزی از هر منبعی برای درمان بیماری دارید حتما باید با پزشک خود مشورت کنید واز مصرف خود سرانه هر نوع سبزی یا گیاه دارویی خودداری کنید
گیاه مورینگا اولیفرا برای اولین بار در سال 2007 توسط موسسه ملی سلامت، مشهور به NIH در ایالات متحده آمریکا، شناخته شد و در سال 2011 و 2012 به صورت چشمگیری در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت. به گفته ی کارشناسان و متخصصان موسسه ملی سلامت، مورینگا از طبیعت به دست انسان منتقل شده و در درمان بیش از 300 بیماری موثر می باشد.

درخت مورینگا در آفریقا، با نام های "درختی که هرگز نمی میرد" ، "تنها گیاه دارویی که در فصل خشک رشد می کند" و "گیاه سرشار از مواد مغذی مانند شیر مادر" معروف می باشد. از آن زمان که این گیاه دارویی کشف شد، تا به امروز، بیماری های زیادی را درمان، و ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن بسیاری از ورزشکاران، مردان و زنان را تأمین نموده است. مصرف گیاه شگفت انگیز مورینگا، برای بدن ضروری می باشد و مواد مغذی آن، این چنین به صورت همگانی در زنجیره ی غذایی بسیاری از گیاهان دارویی یافت نمی شوند، مواد مغذی موجود در مورینگا، در زنجیره ی غذایی بسیاری از گیاهان دارویی یافت نمی شوند، و طرز توالی و طول زنجیره های اسید آمینه در تولید پروتئین ها، تا به امروز تنها در گیاه مورینگا کشف شده است.

این یک واقعیت است که امروزه مواد غذایی که ما مصرف می کنیم صرفا خوشمزه و سیر کننده می باشد. از آنجا که پروتئین ها و ویتامین های موجود در مواد غذایی بر روی سلول های بدن تأثیر می گذارند، مواد غذایی مصرفی بسیاری از افراد در جهان، بیش از حد اسیدی و فاقد ماهیت و مواد طبیعی می باشد، و در نهایت با نابودی جسم ما به پایان می رسد. در واقع، به جای اینکه مفید و مغذی باشند، مضر و نابود کننده هستند. در سال 1962 رژیم غذایی غربی، مقدار مصرف کالری را برای تمام افراد دو برابر کردند، در حالی که ما تا به امروز، 75 درصد کمتر از کالری مورد نیاز بدنمان مصرف می کنیم. با توجه به این موارد، مصرف گیاهان دارویی، به عنوان مکمل های غذایی دیگر گزینه نیست، بلکه یک نیاز برای سلامتی می باشد.

هنگامی که ما بیماری های مختلف را بر روی 317،000،000 نفر در آمریکا مشاهده می کنیم، (215 میلیون نفر، از اضافه وزن یا چاقی، 50 میلیون نفر مبتلا به بیماری های قلبی، 45 میلیون نفر مبتلا به سردرد مزمن، 44 میلیون نفر مبتلا به پوکی استخوان، 37 میلیون نفر مبتلا به آرتریت (التهاب مفصل)، 30 میلیون نفر به بیماری سینوسی، 26 میلیون نفر با دیابت، 79 میلیون پیش دیابت یا پره دیابت، 12 میلیون نفر سرطان و 6 میلیون نفر مبتلا به آلزایمر)، رابطه ی میان تغذیه و بیماری را درک خواهیم کرد. همان طور که بقراط معتقد بود، غذا، در واقع دارو و پاسخ ما به بیماری می باشد. به نظر واضح است، اما ما باید بپرسیم که چگونه این اتفاق می افتد؟

مورینگا اولیفرا، ترکیبی نادر از زیتین (آنتی اکسیدان قوی)، کوئرستین (یک فلاونوئید شناخته شده برای خنثی سازی رادیکال های آزاد و التیام)، بتاسیتوسترول (یک کلسترول ضد التهابی در بدن)، اسید کافئویلیکینیک (یکی دیگر از ترکیبات ضد التهابی قوی) و کائمفرول (یک مواد مغذی که بدن را سالم و شاد نگه می دارد) می باشد. در مجموع، آنزیم های فعال و مواد مغذی موجود در مورینگا اولیفرا، 36 عامل طبیعی ضد التهابی را دارا می باشد. آسیب های رادیکال آزاد، ناشی از مولکول های اکسید کننده ای که به دنبال مولکول های بسیار واکنش پذیر هستند، به عنوان منبع بسیاری از بیماری ها، از طریق مکانیسم هایی مانند مهار تلومراز، تغییر در نفوذ پذیری سلولی و آسیب DNA شناخته شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده وجود 46 آنتی اکسیدان مختلف در گیاه مورینگا، به اثبات رسیده است.

مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ، از معتبرترین مراکز تحقیقاتی سرطان در جهان، با انجام تحقیقات و آزمایش های فراوان در مورد گیاه مورینگا، به این نتیجه رسیده است که برگ، دانه، بذر، روغن و غلاف مورینگا دارای خواص ضد سرطان، هپاتو پروتئین، هیپوگلیسمی، ضد التهابی، ضد باکتری، ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد انعقادی می باشند. آن ها همچنین در برابر بیماری آلزایمر، زخم معده، کنترل و کاهش کلسترول، و بهبود زخم ها مؤثر می باشند.

مورینگا اولیفرا، "درخت معجزه"، تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را تامین می کند.


مواد مغذی مختلفی در مورینگا وجود دارد که می تواند تأثیر مثبتی بر افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از رشد پاتوژن ها (باکتری های بیماری زا)، تکثیر و آسیب رساندن به بافت، داشته باشد. موسسه بین المللی چشم و بهداشت بتزدا مریلند، در حال حاضر از مورینگا، که سرشار از بتا کاروتن و ویتامین A می باشد، برای مبارزه و درمان کوری دوران کودکی استفاده می نمایند. همچنین پزشکان از مورینگا اولیفرا برای درمان دیابت در غرب آفریقا، و فشار خون بالا در هند، استفاده می کنند.

آمینو اسیدها، نه تنها برای اجزای سازنده ی بدن مانند عضلات و بافت ها موثر است، بلکه بر روی انتقال دهنده های عصبی، هورمون ها، آنزیم ها و ایمونوگلوبولین نیز تاثیر می گذارد. 

مورینگا اولئیفرا


نقش گیاه مورینگا در درمان سرطان
بر اساس تحقیقات انجام شده، مورینگا اولیفرا حاوی بنزیل ایزوتیوسیانات، دارای خاصیت ضد سرطان می باشد. این خواص حفاظتی در برابر مواد شیمیایی، برای کسانی که دچار سرطان هستند بسیار مفید می باشد. مورینگا، سلول ها را در برابر شیمی درمانی تقویت می نماید و آستانه ی تحمل آن سلول ها را افزایش می دهد.

سرطان، قطعا یکی از بیماری هایی است که همه ی مردم امیدوارند در زندگی خود، هرگز آن را تجربه نکنند. سرطان در ذهن همه ی افراد یادآور ناخوشایندی هایی، از جمله داروهای گران قیمت، عملیات دردناک و پیچیده ی پزشکی، شیمی درمانی، فقدان سلامتی، کیفیت زندگی پایین و غیره می باشد. پیشگیری همیشه بهترین درمان است، به همین دلیل برای داشتن و حفظ زندگی سالم، ضروری است تا با رعایت نکات بهداشتی و مصرف گیاهان دارویی، از بروز این بیماری مرگ بار جلوگیری نمایید. خوردن گیاهان دارویی سبز مانند مورینگا، می تواند بسیار مفید باشد تا بدن را در سلامتی مطلوب خود حفظ نماید.

مورینگا اولیفرا دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که برای پیشگیری یا درمان سرطان موثر است. از جمله، دارای مقدار زیادی کلسیم، آهن، پتاسیم، پروتئین، ویتامین A و C و مواد مغذی دیگر که بدن را تقویت کرده و به عنوان یک گیاه دارویی ضد التهابی، ضد ویروسی، آنتی اکسیدان، ضد آلرژیک، کاهش درد و مبارزه با عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد. مبارزه با سرطان، در واقع مجهز کردن سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول های سرطانی، به صورت روزانه می باشد. استفاده از گیاهان دارویی طبیعی در این دوران، می تواند بسیار مفید و موثر واقع شوند. برای افرادی که با سرطان مبارزه می کنند، خواص شیمیایی گیاه شگفت انگیز مورینگا، بدن بیمار را در هنگام شیمی درمانی، تقویت می نماید.

شرکت سبز رویان توصیه می کند که تمام گزینه های درمان خود را با پزشک خود در میان بگذارید و تحت نظارت پزشک معالج خود از گیاهان دارویی بهره مند شوید.

نقش گیاه مورینگا در درمان دیابت
اطلاعات زیادی درباره مورینگا و دیابت جمع آوری شده است. با این حال، تحقیقات علمی ثابت کرده است که یک درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد. در واقع می توان احتمال ابتلا به بیماری دیابت را، با مصرف گیاه مورینگا کاهش داد. دیابت نوعی اختلال متابولیک مزمن است و عواملی مانند سن، ژنتیک، محیط زیست و شیوه زندگی بر توسعه دیابت اثر می گذارد. با بررسی و مطالعات فراوان، برگ های درخت مورینگا، میزان ابتلا به دیابت را به طور قابل توجهی کاهش می دهد؛ بنابراین می تواند به عنوان یک درمان موثر برای بهبود دیابت و یک مکمل دارویی برای بیماران دیابتی مورد استفاده قرار گیرد.

آنتی اکسیدان های موجود در مورینگا، به خوبی از بدن بیماران دیابتی، محافظت می نماید. قند خون بالا می تواند تولید رادیکال های آزاد را سرعت بخشد و دفاع از بدن را کاهش دهد. در واقع، پراکسیددار شدن لیپید یکی از ویژگی های برجسته ی دیابتی های مزمن است. از این رو، مصرف منظم مورینگا و سایر آنتی اکسیدان های قوی توصیه می شود تا از آسیب های اکسیداتیو جلوگیری شود. با انجام آزمایش هایی بر روی موش های مبتلا به دیابت، مورینگا باعث افزایش قابل توجه فعالیت آنزیم های مختلفی شده، که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و به طور کلی، باعث کاهش تخریب چربی های بدن (لیپیدها) می شوند.

مورینگا یک گیاه با ارزش و ضروری برای درمان بیماران دیابتی است، زیرا مواد مغذی موجود در آن، می تواند علائم این بیماری صعب العلاج را کنترل و مدیریت نماید. خواص مورینگا اولیفرا برای درمان دیابت عبارتند از:

اسید اولئیک
دانه های مورینگا که از غلاف های این درخت به دست می آیند، منبع اصلی اسید اولئیک می باشند. اسید اولئیک، یک اسید چرب غیر اشباع است که با چربی های دیگر ترکیب نمی شود؛ و از این رو اسید اولئیک در درمان دیابت بسیار مفید بوده و تغییراتی در غلظت گلوکز و کلسترول ناشی از دیابت می گذارد. مصرف گیاه مورینگا، انسولین مورد نیاز به بدن را، که ناشی از عملکرد نامناسب پانکراس است، تامین می نماید. علاوه بر این، سطح کلی کلسترول را کاهش و سطوح لیپوپروتئین های با چگالی بالا را افزایش می دهد؛ بنابراین متابولیسم بدن در نسبت متعادل حفظ می شود.

ویتامین C
مورینگا به عنوان یک منبع غنی از ویتامین ها و پروتئین ها، در کاهش علائم دیابت کمک فراونی می کند. مقدار ویتامین C موجود در گیاه مورینگا، بیش از پرتقال می باشد. معمولا دیابت ناشی از کمبود ویتامین C است، که بر عملکرد لوزالمعده تاثیر می گذارد و انسولین ترشح می کند. با این حال، مورینگا به عنوان منبع ویتامین C، نیاز بدن را تامین می کند و به پانکراس در ترشح انسولین به صورت نرمال کمک می نماید.

ویتامین E
در دیابت نوع 2، سلول های بدن به تولید انسولین واکنش نشان نمی دهند، و منجر به تولید سطح بالای گلوکز در جریان خون می شوند. مورینگا منبع اصلی ویتامین E می باشد، و به عنوان یک عامل نظارتی برای حفظ عملکرد طبیعی سلول ها، عمل می نماید. از آنجایی که سلول ها در هنگام استفاده از انسولین تحت تاثیر مواد شیمیایی سمی، قادر به پاسخگویی به انسولین نیستند، ویتامین های موجود در مورینگا، که یک آنتی اکسیدان قوی است، یک درمان بسیار موثر برای کمک به سلول های بدن جهت دفع مواد شیمیایی، سم زدایی و انتقال انسولین به شیوه ای مناسب می باشد.
هیچ درمان قطعی و به خصوصی برای دیابت وجود ندارد. با این حال، راه های متعددی برای کنترل وضعیت بیماران دیابتی هست تا بتوان انسولین را در سطح مناسب حفظ و کنترل نمود. قبل از اضافه کردن برگ های مورینگا به رژیم غذایی خود برای درمان دیابت، حتما به پزشک خود مراجعه فرمایید.

مورینگا گیاه


نقش گیاه مورینگا در درمان پارکینسون

بیماری پارکینسون بر روی بافت مغز اثر می گذارد و آن را تخریب می کند. مطالعات مقدماتی نشان می دهد که مورینگا یک درمان قوی برای شرایط رایج عصبی است. مورینگا سرشار از ویتامین هایی است که برای عملکرد طبیعی و سلامت مغز لازم می باشد و می تواند مغز را در مقابل آسیب های عصبی محافظت نماید. آنتی اکسیدان ها، ویتامین های C و E موجود در گیاه دارویی مورینگا، از بافت مغز محافظت می نماید. در مطالعات مختلف، طیف گسترده‌ای از مواد طبیعی با خاصیت محافظت نورونی برای فعالیت ‌های ضد بیماری پارکینسون آزمایش شده است، که با توجه به این مطالعات، داروهای گیاهی برای بهبود و درمان این بیماری، از جانب پزشکان توصیه می ‌شود.

نقش گیاه مورینگا در کمک به بیماران کبدی
کبد، یک عضو منحصر به فرد در بدن است و قادر به رشد و بازسازی سلول های خود می باشد، حتی زمانی که نیمی از آن نابود و یا حذف شده است. مصرف پودر برگ مورینگا، سرعت فرآيند رشد و بازسازی سلول های کبد را تا چهار برابر سرعت نرمال، افزايش مي دهد. پودر برگ مورینگا دارای آمینو اسیدهای مفید برای کبد می باشد، و می توان برای شرایط خاص کبد از آن ها استفاده کرد و نتیجه ی موثر و کارامدی به دنبال خواهد داشت. از جمله آمینو اسیدهای موجود در پودر برگ مورینگا، عبارتند از:

متیونین: با افزایش تولید لسیتین در کبد، وجود متیونین در مورینگا می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد. پودر برگ مورینگا می تواند در کاهش چربی و تحریک مثانه کبدی نقش موثری داشته باشد.
فنیل آلانین: اسید آمینه ی فنیل آلانین موجود در مورینگا، در تولید ترکیبات مورد نیاز برای انتقال پیام ها بین سلول های عصبی و مغز، و در نتیجه کاهش گرسنگی مفید و موثر می باشد.
ترئونین: اسید آمینه ترئونین می تواند متابولیسم بدن و چربی سوزی را در کبد افزایش دهد، همچنین می تواند عملکرد دستگاه روده و اندام های متصل را افزایش دهد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مورینگا توانایی کاهش و کاهندگی دارد. یک مطالعه اخیر نشان می دهد که مصرف انواع محصولات مورینگا به عنوان مکمل غذایی، می تواند از کبد محافظت کند و قبل از اینکه سموم بتوانند خسارت های جبران ناپذیری به کبد بزنند، آن را پاک سازی نماید. همانطور که در برخی از مطالعات نشان داده شده است، برگ های تازه و خشک مورینگا، با حفظ سطح مطلوب گلوتاتیون، از کبد در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند. مورینگا می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد و سموم را به طور موثری از بدن دفع نماید.

نقش گیاه مورینگا در درمان ایدز
مورینگا اولیفرا یک گیاه چند منظوره و مغذی می باشد. برخی از مطالعات تکمیل شده و در حال انجام، اطلاعات با ارزشی در مورد خواص درمانی مورینگا برای بیماران مبتلا به HIV، در مناطقی که داروهای ضد ویروسی، بسیار کمیاب، گران یا غیر قابل دسترس هستند، ارائه نموده اند. برگ های مورینگا حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی هستند که می توانند از برخی از بدترین عوارض ناشی از ایدز، جلوگیری یا آن ها را به تاخیر بیندازند. چهاردهمین کنفرانس بین المللی ایدز که در سال 2002 در بارسلون، اسپانیا برگزار شد، توصیه نمود که پودر مورینگا به عنوان یک گیاه درمانی، برای تقویت سیستم ایمنی بیماران مبتلا به HIV در آفریقا بسیار مفید و موثر می باشد. از آنجا که مورینگا دارای ارزش غذایی نیز می باشد، از آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن به علت سوء تغذیه، محافظت می نماید. آنتی اکسیدان و ارزش غذایی موجود در مورینگا می تواند به طور مستقیم بر روی کاهش میزان مرگ و میر و بهبود سلامت بیماران اچ آی وی و ایدز در این مناطق تاثیر بگذارد.

درخت مورینگا


و در آخر

مورینگا اولیفرا یک گیاه فوق العاده سالم، با بیشترین مواد مغذی طبیعی و ضروری می باشد. که در اقلیم های مختلفی رشد می کند و می تواند برای دوره های طولانی، در شرایط خشک و خشکسالی زنده بماند. سال هاست که انواع محصولات مورینگا به عنوان منبع غنی از آنتی اکسیدان ها، مزایای مختلفی را برای نشاط و سلامتی افراد به ارمغان آورده است. بخش های مختلف درخت مورینگا حاوی مواد معدنی مهم و ضروری هستند و منبع خوبی از پروتئین ها، ویتامین ها، بتا کاروتن، اسید آمینه و فنول های مختلف می باشند. همچنین مورینگا غنی از ترکیبات با ارزش و کمیابی، از جمله زیاتین، کوئرستین، بتاسیتوسترول، کافئولکینیک اسید و کائمفرول می باشد. مورینگا، نه تنها به عنوان درمان برای بیش از 300 بیماری، بلکه به عنوان مکمل غذایی برای ورزشکاران، گیاه خواران و خام خواران در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

550215
امروزامروز260
دیروزدیروز256
این هفتهاین هفته1730
این ماهاین ماه7190
کل بازدیدکل بازدید550215