مقالات 05 اسفند 1396

فواید بالقوه گیاه مورینگا

فواید گیاه مورینگا


مورینگا، درختی است با سرعت رشد بالا، و در همان سال اول، طول آن می تواند به 3 متر برسد. کاشت آن بسیار آسان بوده و بوسیله بذر و یا قلمه زدن به آسانی قابل کاشت و تکثیر می باشد. درخت مورینگا را بیشتر در مناطق آفتابی
کشت می کنند. این نکته را در نظر بگیرید، که درخت اولیفرا، می تواند بسیار بلند شود و اگر به حال خود گذاشته شود، آنقدر بلند می شود، که دیگر قادر به برداشت محصول از آن نیستید. اندازه ایده آل آن حداکثر 3 متر می باشد، و شما باید هر از گاهی آن را هرس کنید، تا دسترسی به برگ های آن ممکن باشد، نکته قابل توجه این است که با هرس کردن شاخه های درخت مورینگا، رشد آن سرعت گرفته و برگ های آن انبوه تر می شوند.

 

از کدام بخش گیاه مورینگا، می توان استفاده بهینه ای داشت؟


درخت مورینگا، درختی است که از همه ی قسمت های آن می توان بهترین استفاده را در همه حوزه ها به عمل برآورد، از بذر آن گرفته تا صمغ آن، بهترین استفاده ی ممکن می شود. در اینجا به صورت جز به جز، به بررسی بخش های گیاه مورینگا و فواید و خواص نهفته در آن می پردازیم.

 

بذر (دانه مورینگا):

بذر مورینگا


بذر یا همان دانه ی مورینگا، سرشار از آنتی اکسیدان می باشد، و دارای فواید و خواص ارزشمندی می باشد، و حتی در آجیل ها نیز استفاده می گردد. دانه (بذر) مورینگا را می توان به صورت پودر هم استفاده کرد، و همچنین از این دانه ها، روغن نیز گرفته می شود.
روغن گیری از دانه های درخت معجزه: روغن مورینگا، از ارزشمند ترین روغن های موجود در جهان شناخته شده است که استفاده های غذایی، بهداشتی و دارویی و همچنین صنعتی از آن می شود.
روغن گیری سنتی از بذر مورینگا به این صورت می باشد، که دانه ها را بعد از جداسازی از پوست، له کرده و در داخل دیگی ریخته و به آن مقداری آب اضافه می کنند. و حرارت داده و بی وقفه هم می زنند. روغن جمع شده در سطح آب، همان روغن مورینگا می باشد. البته باید توجه داشت که روغن گیری با استفاده از روش های نوین و مکانیزه، کیفیت روغن را افزایش داده و از هرز رفتن آن جلوگیری می کند. روغن های مورینگای شرکت سبز رویان، با استفاده از روش های نوین تولید شده و از کیفیت و استاندارد مطلوب جهانی برخوردار هستند.

 

از فواید بالقوه دانه (بذر) مورینگا، به موارد زیر می توان اشاره کرد:
کاربردهای درمانی و بهداشتی: دانه های مورینگا، ویژگی ضد التهابی و ضد عفونی دارند و برای سلامت پوست مفید می باشند. همچنین از روغن آن به عنوان مرطوب کننده و کرم های درمان خارش پوست و آفتاب سوختگی استفاده می شود. دانه های مورینگا، همچنین به ضد سرطان بودن معروف اند و کارشناسان معتقدند از آنها می توان جهت توقف رشد و توسعه سلول های سرطانی استفاده کرد.
یکی از اثرات دیگر این بخش از گیاه مورینگا، بذر (دانه)، کاهش لیپیدهای اکسید شده در بدن است که با محافظت از بافت های قلب؛ سلامت قلبی-عروقی را موجب می شود.

کاربردهای صنعتی: یکی از نکات قابل توجه در گیاه مورینگا، همه کاره بودن این گیاه است، که در همه حوزه ها قابل استفاده می باشد. در حوزه صنعتی نیز، استفاده های بهینه و قابل توجهی از این گیاه می شود، به عنوان مثال، می توان به توانایی آن در تصفیه آب اشاره کرد. با توجه به پروتئین های ریزی که در بذر گیاه مورینگا وجود دارد، از آن می توان به جای عناصر شیمیایی و صنعتی مثل سولفات آلومینیوم (زاج)، استفاده کرد؛ به گونه ای که ریختن پودر پروتئین این گیاه، در آب گل آلود، سبب ته نشین شدن گل و لای شده و باعث کاهش غلظت نیترات و فسفات و کاهش زمان ته نشینی رسوبات از 30 دقیقه به 10 دقیقه می شوند.
از روغن مورینگای بدست آمده از دانه های مورینگا، در صنایع عطر سازی، ساعت سازی، روغن کاری ماشین آلات های صنعتی و جلاکاری نیز استفاده می شود.

 

برگ مورینگا:

barg moringa


برگ های گیاه مورینگا، سرشار از ارزش غذایی و درمانی می باشد، و می توان از آنها به صورت تازه، پخته شده و یا برگ خشک استفاده کرد. پودر برگ مورینگا نیز، از محصولات اصلی این گیاه ارزشمند می باشد. کارشناسان با انجام آزمایشات متعدد به این نتیجه رسیده اند که برگ های مورینگا سرشار از ویتامین های A، B، C، کلسیم، آهن، پروتئین، منیزیم، املاح معدنی و اسیدآمینه های ضروری می باشد. برگ مورینگا بعد از گذشت یک سال از کاشت درخت، قابل استفاده بوده و 30 الی 45 روز، از روزهای سال می توان برداشت برگ های مورینگا را داشت.


چگونگی خشک کردن برگ تازه مورینگا:
بعد از جداسازی برگ ها از ساقه و شستشوی آنها، برگ ها را به مدت چند ثانیه در آب جوش قرار داده و بلافاصه از آن بیرون می آوریم. برگ های بلانچ شده (حرارت دیده در آب جوش) را در سایه، در لایه ای نازک، در صورت امکان بر روی یک پارچه نخی، قرار می دهیم. و بعد از اینکه به اندازه کافی خشک شدند آنها را با استفاده از دستگاههای مناسب، به اندازه مورد نظر خرد و یا پودر می نماییم. در این عملیات باید توجه داشته باشید که برگ ها به اندازه کافی خشک شده باشند، زیرا کاهش رطوبت و خشکی صددرصدی، باعث جلوگیری از کپک زدگی و فاسد شدن آن می گردد.


کاربردهای غذایی، بهداشتی و درمانی:
از برگ مورینگا، برای افزایش سوخت و ساز بدن و معجزی برای لاغری استفاده می شود. و دمنوش های مورینگا از پرطرفدارترین محصولات برای این امر می باشند.
با توجه به خوراکی بودن برگ تازه ی مورینگا، و ارزش غذایی زیاد آن، به راحتی می تواند جایگزین سبزیجاتی مانند اسفناج شده و از آن در خورشت ها استفاده کرد، و حتی به عنوان سبزی خوردن نیز از آن استفاده می گردد؛ و در مناطقی که فقر غذایی بیداد می کند، برگ های موینگا به صورت معجزه آسایی توانسته است، از سو تغذیه کودکان و مرگ آنها جلوگیری کند.
از فواید درمانی برگ مورینگا می توان در بهبود ناراحتی های قارچی، فشار خون، دیابت، کلسترول، بیماری روماتیسم، عفونت های پوستی و اختلالات سیستم عصبی و غیره استفاده کرد.
همچنین، از برگ های مورینگا، می توان به عنوان ضماد در زخم ها و گزیدگی حشرات استفاده کرد و این به دلیل خاصیت ضد باکتریایی بودن و ضد التهابی آن می باشد.

 

کاربردهای دیگر برگ های مورینگا:
همان‌طور که بیان شد، از تمامی قسمت های گیاه مورینگا، می توان به بهترین نحو استفاده کرد. به عنوان مثال، تجزیه برگ های مورینگایی که در مزارع مورینگا بر روی زمین ریخته شده، خاک نابارور را غنی می سازد، و با قرار دادن برگ مورینگا درون خاک، می‏تواند از قارچی که باعث بیماری Pythium debaryanum می شود، در نهال‏ها جلوگیری کرد.
یکی دیگر از استفاده های جالب توجه از برگ های مورینگا نیز، تمیز کردن ظروف پخت و پز و حتی دیوارها، با استفاده از برگ‏های خرد شده می باشد. همچنین از عصاره حاصل شده از جوشانده برگ، در دباغی پوست و آماده‌سازی مشک آب و دوغ استفاده می گردد.

 

گل مورینگا:

گل مورینگا


گیاه مورینگا، این درخت زیبا با شاخه های بلند، دارای گلهای سفید، شکیل و منحصر به فرد، غنی از پتاسیم و کلسیم می باشد. گیاه مورینگا اولیفرا، با مناسب شدن دما و رطوبت، از اواخر بهمن ماه شروع به گل دهی نموده و گلهای سفید متمایل به صورتی آن بر روی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند؛ دوره گل دهی تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه داشته و بعد از آن غلاف های سبز رنگ مورینگا، که همان میوه مورینگا به حساب می آیند، ظاهر می شوند.


موارد استفاده از گل مورینگا:
از گل های موینگا، برای پرورش زنبورعسل و تهیه عسل دارویی، استفاده می شود. این گل، در درمان کرم های انگلی، بزرگ شدگی طحال، صفرا و برونشیت موثر بوده و در درمان نفخ معده نیز اثرات درمانی قابل توجهی به همراه دارد.

 

غلاف مورینگا:

غلات مورینگا


غلاف‌‌ مورینگا، بعد از اتمام گل‌دهی موینگا، بر این گیاه ظاهر شده، و به تدریج شروع به رشد کردن می نمایند. در اواسط خردادماه، غلاف ها زرد شده، و در نهایت به رنگ قهوه ای در می آیند. بعد از رشد کامل، غلاف ها با شکاف طولی، باز شده و بذرها پراکنده می شوند.
غلاف های سبز رنگ مورینگا، از با ارزش ترین و گسترده ترین قسمت های این درخت می باشند. غلاف های مورینگا، سرشار از ویتامین ها، اسیدآمینه های ضروری و سایر موارد ارزشمند غذایی می باشند. از غلاف های سبز رنگ می توان به عنوان مواد خوردنی، مانند لوبیا سبز و نخود فرنگی استفاده کرده، و به صورت خام و یا پخته استفاده کرد. همچنین، غلاف های زرد رنگ و یا قهوه ای را می تواند سرخ نمود و مورد استفاده قرار داد. عطر غلاف سرخ شده، شبیه به عطر و طعم بادام زمینی می ماند. همچنین از غلاف مورینگا برای تغذیه زنبور عسل و تهیه عسل دارویی استفاده می شود.
روغن غلاف مورینگا، روشن، بی بو و شیرین می باشد، و ارزش غذایی مانند روغن زیتون دارد.
از موارد دیگر استفاده ی غلاف در تهیه طناب، کاغذ و تشک می باشد. همچنین می توان از غلاف مورینگا در ساخت سموم استفاده کرد.

 

ساقه، ریشه و پوست درخت مورینگا:

با توجه به آنچه گفته شد، و گیاه مورینگا، گیاهی است که از تمامی قسمت های آن بهترین استفاده و بهره برداری را می توان کرد، در اینجا موارد استفاده از ساقه، ریشه و پوست این درخت معجزه را بیان می کنیم.
ساقه ی مورینگا، به دلیل بالا بودن صمغ و روغن در آن، دارای خاصیت ضد موریانگی می باشد و به خوبی برای سوخت استفاده می شود. صمغی که از ساقه درخت مورینگا ترشح می شود، سفید رنگ بوده و در برابر هوازدگی به رنگ قرمز قهوه ای و یا قهوه ای مایل به سیاه در آمده و می توان از آن برای کار در جهت نقش و نگار در پارچه های پنبه ای یا چیت استفاده کرد.
پوست تنه مورینگا، برای درمان بیماری گال مورد استفاده قرار می گیرد، همان طور که می دانید، گال نوعی تحریک پوستی ناشی از آلودگی به انگل بسیار ریزی است که در زیر پوست بدن تونل می ¬زند. این بثورات پوستی زبر، در واقع در اثر واکنشی آلرژیک انگل ¬ها بوجود می ¬آیند، و در این بیماری، بدن به شدت دچار خارش می شود. پوست تنه مورینگا، در رفع خارش بدن، در این بیماری، تاثیر بسزایی دارد.
در پوسته درخت مورینگا، صمغی قرمز وجود دارد که برای درمان حالتهای اسهالی مصرف می‏شود.
همچنین از جوشانده همزمان پوست و ریشه ی مورینگا، به صورت کمپرس محلول آب گرم، برای رفع انقباض های عضلانی استفاده می شود. همچنین از مخلوط ریشه ی پودر شده مورینگا با نمک، ضمادی تهیه می شود که در تورم های غده ای موثر می باشد. ریشه مورینگا، در درمان سوزاک و تب زرد استفاده می شود.

 

در حال حاضر تنها تولید کننده عمده محصولات مورینگا اولیفرا در ایران، شرکت سبز رویان می باشد؛ این شرکت، تمام تلاش خود را در راستای کاشت و تولید انبوه و متنوع گیاه مورینگا به عمل آورده است.
محصولات قابل ارائه مورینگا در شرکت سبز رویان، با توجه به استانداردهای روز دنیا تولید شده، و این محصولات تمام خواص مورینگا را در پروسه تولید حفظ کرده اند. ثبت سفارشات این محصولات به صورت آنلاین بوده و شما از هم اکنون می توانید از شرکت سبز رویان اقدام به خرید بسته های مورینگای مورد نظر خود بنمایید.

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

550204
امروزامروز249
دیروزدیروز256
این هفتهاین هفته1719
این ماهاین ماه7179
کل بازدیدکل بازدید550204