چگونگی کاشت درخت مورینگا

مورینگا، معروف به "درخت معجزه" دارای بسیاری از خواص تغذیه ای و دارویی است و یکی از کارآمدترین و تأثیرگذارترین گیاهان دارویی است. اگرچه در مناطق گرمسیر و مناطق نیمه گرمسیر بیشترین رشد را دارد، با این وجود مردم در بسیاری از اقلیم های دیگر نیز می توانند از مزایای رشد مورینگا در خانه خود با چند ترفند ساده لذت ببرند.
در ایالات متحده، تنها مکان هایی که مورینگا در طول سال می تواند رشد کند، مناطق جنوبی فلوریدا، آریزونا، کالیفرنیا و تگزاس هستند. با توجه به جایی که شما زندگی می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که درختان مورینگا را در خارج از زمین رشد دهید، در گلدانی که در طول ماه های زمستان در داخل خانه نگهداری می شود و سپس در تابستان به طور دائم به خارج از خانه منتقل می شود. محدوده مطلوب دما برای درختان مورینگا بین 77-95 درجه فارنهایت (25-35 سانتی گراد) است، اما این درخت معجزه همچنین می تواند در دماهای بسیار زیاد تا 118 درجه فارنهایت در سایه و زیر نور شبنم بقا یابد. ارتفاع پایین تر از 1970 فوت بالاتر از سطح دریا برای کشت مورینگا بهترین است اما با این وجود، قادر به رشد در مناطق گرمسیری تا 3940 فوت بالاتر از سطح دریا هستند. اهمیت ندارد در چه مکانی می خواهید مورینگا را کشت کنید، فقط کافی است سعی کنید میزان نور آفتاب و آب را کنترل کنید.

گیاه دارویی مورینگا


درخت مورینگا بومی شمال هند است، اما امروزه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین بسیار رایج است. درختان مورینگا از بذر یا قلمه ها به راحتی کشت می شوند. آنها حتی در خاک ضعیف کشت می شوند و بلافاصله پس از کاشت 8 ماه شکوفه می دهند.
مورینگا یک درخت مقاوم است. لذا می تواند در انواع مختلف آب و هوا و شرایط زیرزمینی زنده بماند. این گیاه دارویی همانقدر سریع رشد می کند که آن قدر دلپذیر است. رشد طبیعی مورینگا در صورتی که آسیبی نبیند، در حدود 3 تا 5 متر در سال است. این یکی از سریع ترین زیست شناسی های رو به رشد در این سیاره است که به درستی تغذیه می شود. یک درخت مورینگا کاملا بالغ می‌تواند تا 35 فوت رشد کند.
مورینگا (گز روغنی) یک گیاه ایده آل است برای شروع در داخل خانه یا در حیاط خلوت خود و یا بسته به جایی که شما زندگی می‌کنید. از برگ های مورینگای بالغ می توان در سالاد خوشمزه استفاده کرد. برگ های مورینگا همچنین برای ساخت چای و همچنین مواد تشکیل دهنده در انواع مرغ، گوشت و سبزیجات عالی هستند. شرکت سبز رویان مجری مزارع مورینگا یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه ترین مراکز کاشت گونه اولیفرا و گونه های دیگر مورینگا در ایران محسوب می شود. شرکت سبز رویان یکی از معدود و بهترین منبع اطلاع رسانی در خصوص مورینگا بوده که انواع محصولات این گیاه را به صورت گسترده ای در بازار ارائه می کند.

می توانیم با افتخار اعلام کنیم شرکت سبز رویان از پیشرو ترین و مجهز ترین مزارع مورینگا با طیف وسیعی از محصولات و تولیدات بی نظیر این گیاه را در کشور ایران دارا می باشد و موفق شده ایم مزارعمان را در مناطق مختلف ایران به یاری همکاران خوبمان گسترش بدهیم ، همچنان مشتاق توسعه کاشت این گیاه مفید خواهیم بود

کشت مورینگا


مکانی برای کشت مورینگا (گز روغنی)

برای رشد گیاه دارویی مورینگا، انتخاب محیط مناسب ضروری است. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید، گرما و آب با خاک‌های آلوده برای این درخت بسیار خطرناک است.
ایالت متحده به ویژه در ایالت های جنوبی و غربی مکان بسیار مناسبی برای رشد مورینگا (Moringa) در خارج از منزل تلقی می‌شود؛ به گونه ای که مورینگا در مناطق 8، 9 و 10 مطابق شکل، در خارج از منزل و با شرایط مناسب می تواند رشد کند. این گیاه دارویی در فیلیپین نیز در طول تابستان کشت می شود. با این وجود، درخت مورینگا می تواند در طول سال، در مناطق گرمسیری، معتدل و استوایی رشد یابد.
مورینگا، درختی است که سردی را دوست ندارد و احتمال از بین رفتن آن در آب و هوای سرد، زمانی که درجه حرارت متوسط زیر 70 درجه باشد، وجود دارد.
برای کسانی که یک زمستان واقعی دارند، جایی که دما به شدت پایین است و آب یخ می زند، توصیه می شود تا مورینگا را در گلدان گذاشته، آن ها را در فصل بهار و تابستان بیرون از خانه نگه دارید و در هنگام سرد شدن آن ها را درون محفظه نگه دارید. مورینگا، به استثنای آب و هوای گرمسیری، در زمستان به حالت خوابیده می رود. لذا در صورتی که هوا خیلی سرد شود، درخت می میرد مگر اینکه در محیطی گرم نگهداری شود. هنگامی که مورینگا به حالت خاموش می رود، برگ های آن می ریزند و شاخه ها از بین می روند.

مورینگا در آفریقا


انواع کشت درخت مورینگا
درختان مورینگا می توانند از بذرهای مورینگا، برش شاخه ای (قلمه) از درخت مورینگا و استفاده از کیسه های پلاستیکی کشت شوند.

کشت با قلمه
پس از اینکه هر سال درختان تولید میوه ها را متوقف می کنند، شاخه ها می بایست قطع شوند تا رشد تازه ای صورت گیرد. این شاخه ها (قلمه) برای کشت درختان جدید عالی هستند. در ادامه نکاتی که در زمان کاشت قلمه نیاز است بدان توجه شود، مطرح می شود:
1. با قطر حداقل 1 اینچ (2.5 cm) و طول حداقل 6 فوت (1.8 m) برش دهید.
2. سوراخی با عمق 3 فوت (1 متر) حفر شود.
3. مکان قلمه را در این سوراخ با مخلوطی از خاک، شن و کود کمپوست پر کنید. بسته به محکم بودن اطراف پایه قلمه، یک حالت برجسته کوچک یا شکل مخروطی را به گونه ای ایجاد کنید تا به سمت پایین بریده شود. مطلوب است که آب ساقه درخت جدید را لمس نکند.
4. سعی شود قلمه را از آب اشباع نکنید.

کشت بذر مورینگا در زمین


کشت بذر در زمین

بذرهای مورینگا دوره های نهفتگی ندارند و می توانند به زودی رشد کرده و کاشته شوند. بذرهای مورینگا به اندازه یک نخود بزرگ هستند و بال دارند. بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور خورشید ندارند.
بهتر است بذرها را بطور مستقیم جایی بکار ببریم که درختان قرار است آن جا کشت شوند. نهال های جوان شکننده هستند و اغلب می توانند پیوند را زنده نگه دارند. برای کاشت بذر به طور مستقیم در زمین چندین مرحله وجود دارد که در ادامه شرح داده می‌شود:
1. یک ناحیه را با خاکی سبک و شنی انتخاب کنید به گونه ای که نه با خاک رس سنگین باشد و نه اینکه بسیار روان باشد.
2. حفر سوراخ هایی با عمق 1 فوت (30 سانتی متر). سوراخ ها را با خاک خالی پر کنید. کمپوست یا کود باعث می شود تا رشد درخت تسهیل گردد، حتی اگر درختان مورینگا بتوانند در خاک های فقیر رشد کنند.
3. کشت 3 تا 5 دانه در هر سوراخ به میزان 2 اینچ (5 سانتیمتر) به صورتی که جدا از هم باشند. همچنین توجه شود که این ابعاد فراتر از سه برابر عرض بذر (تقریبا ½ اینچ یا 1.5 سانتی متر - اندازه ی کوچکترین عدد) تجاوز نکند.
4. خاک را به اندازه کافی مرطوب نگه دارید تا خاک بالا خشک شود و گیاهان در حال ظهور را متوقف کند، اما نباید بیش از حد مرطوب باشد و یا دانه های دیگر از آب اشباع شده و دچار پوسیدگی شوند.
5. هرگاه نهال به اندازه چهار تا شش اینچ رشد کرد، سالم ترین نهال را در زمین نگه دارید و بقیه را حذف کنید. موریانه ها و کرم ها می توانند یک جوانه جوان را از پای درآورند؛ لذا اقدامات لازم برای حفاظت از گیاهان را از این دو خطر انجام دهید.
توجه داشته باشید اگر خاک سنگین باشد، سوراخی با قطر بزرگتر تا 3 فوت (90 سانتیمتر) و عمق 3 فوت حفر شود و با یک قسمت ماسه و 2 قسمت اصلی خاک بکر پر شود. اضافه شدن کمپوست یا کود در این فرآیند میتواند به شما کمک وافری نماید.

بذرهای مورینگا


کشت بذر در کیسه های پلاستیکی

هنگامی که امکان استقرار گیاه در زمین وجود ندارد، می توان از روش زیر استفاده کرد:
1. کیسه های بذر را با مخلوط خاک سبک، به عنوان مثال 3 قسمت خاک به 1 قسمت ماسه پر کنید.
2. دو یا سه بذر را در هر کیسه به عمق ¼ اینچ (0.5 سانتی متر) کشت کنید.
3. رطوبت را تا حدودی حفظ کنید. جوانه زنی در عرض دو هفته اتفاق می افتد.
4. جوانه های اضافی را جدا کنید و هر یک را از کیسه خارج کنید.
جوانه ها را می توان پس از چهار تا شش ماه، زمانی که آن ها به میزان 2-3 فوت (60-90 سانتی متر) رشد می کنند، پیوند زد.

کاشت قلمه مورینگا

پیوند زدن

زمینی که درختان باید کاشته شود، باید دارای نور کافی و شنی باشد و شامل خاک رس یا اشباع از آب نباشد. برای این کار، سوراخی با عمق 1 فوت (30 سانتی متر) مربع حفر کنید و با خاک شل پر کنید. افزودن کمپوست یا کود به درختان کمک می کند تا بهتر رشد کنند.
1. به سوراخ های حفر شده یک روز قبل از کاشت نهال ها آب دهید.
2. نهال های گیاهی را در اواخر بعد از ظهر، برای جلوگیری از نور گرم خورشید در روز اول کشت کنید.
3. یک سوراخ در گودال برای پذیرش تمام خاک در کیسه ایجاد کنید. با دقت کیسه را باز کنید و نهال را در سوراخ کاشت بگذارید. مراقب باشید که خاک را در اطراف ریشه های گیاهچه سالم نگه دارید.
4. خاک را در اطراف پایه نهال قرار دهید.
5. تنها برای چند روز اول به آرامی آبیاری کنید.
اگر نهال ها در حال سقوط هستند، از چوب به عنوان تکیه گاه از آن ها حمایت کنید. حفاظت جوانه های جوان از موریانه ها و کرم‌ها امری است که در مراحل بعدی می بایست بدان توجه وافری گردد.
با وجود اینکه مورینگا می تواند در شرایط مختلف و در خاک فقیر کشت شود، با این وجود استفاده از کمپوست یا کود می تواند به رشد درخت کمک وافری نماید.
در مواقع آبیاری، خاک نباید خشک و ترک خورده باشد، دانه ها نباید زیر آب قرار گیرند. از آنجا که جوانه ها کمی شکننده هستند، سعی کنید از آبیاری ساقه گیاه جلوگیری کنید. مورینگا می تواند در آب و هوای بسیار خشک با آب کمی زنده بماند، اما آبیاری منظم طی دو ماه اول کاشت بذر به آنها کمک می کند تا به درستی رشد کنند. پس از دو ماه اول، شما می توانید آب را به طور قابل توجهی قطع کنید و فقط در شرایطی که درخت نیاز شدیدی به آب دارد، آبیاری گردد.
همه درختان مورینگا به هرس معمولی برای پیشبرد رشد برگ، محدود کردن شاخه، و جلوگیری از رشد زیاد درخت بیشتر از حد معمول نیاز دارند. اگر به رشد یک درخت مورینگا توجهی نگردد، با بسیاری از شاخه ها و برگ های کوچک بلند می شود و تنها گل می دهد که بسیار بی بهره است. ارتفاع خوب درخت مورینگا بین 8 تا 12 فوت است و اگر شما همچنان به عملیات هرس درخت مورینگا ادامه دهید، درختان مورینگا به جای بالای درخت، تعداد زیادی برگ و شاخه های در حال رشد را از تنه نگه می دارند. برای هرس مورینگا، می توانید به سادگی شعاع را به نصف طول خود برش دهید و بالای درخت را مرتب کنید.
قطعات شاخه ای که حذف کرده اید را می توانید به قسمت های 4 تا 10 اینچ تبدیل کرده و در زیر درخت مورینگا پراکنده کنید تا به عنوان یک کود گیاهی طبیعی استفاده شود.
اکثر بذرهای مورینگا طی دو هفته پس از کاشت به بوته تبدیل می شوند. درختان مورینگا معمولا به کود نیازی ندارند، اما اگر شما جهت ارتقای رشد نیاز به مکمل داشته باشید، فسفر به رشد ریشه و نیتروژن به رشد برگ کمک می کند. سولفات آمونیوم همچنین می تواند به رشد درخت کمک کند.
درخت مورینگا برخلاف سایر درخت ها، در معرض بسیاری از آفات مقاوم است، اما با این وجود هنوز احتمال آسیب دیدن توسط موریانه ها و کرم ها وجود دارد. اگر این امر رخ دهد، می توانید از کودگیاهی با برگ گیاه روغنی کاستور، تراشه های چوب ماهون یا برگ های سدر شیرین به عنوان درمان استفاده کنید.

کشت بذر مورینگا در کیسه های پلاستیکی

اگر شما در آب و هوای بسیار مرطوب زندگی می کنید و درختان خود را در محیط بیرون کشت می کنید، پوسیدگی ریشه می تواند رخ دهد. برای جلوگیری از این امر، سعی کنید کاشت درخت خود را در بالای یک تپه کوچک انجام دهید تا آب اضافی بتواند از گیاه خارج شود.
با توجه به مطالب فوق الذکر، شرکت سبز رویان در راستای تحقق و دستیابی به اهداف خود، در چهارچوب سیاست ها، برنامه ها و استانداردهای ناظر بر نحوه ی کاشت، برداشت و تولید محصولات مورینگا، اقداماتی نظیر کاشت، تولید و ارائه محصولات با کیفیت مطابق با استانداردهای بین‌الملل، تولید محصولات مورینگا با تکیه بر آزمایش های کارشناسان متخصص و مجرب این مجموعه، به کارگیری راهکارها و روش های جدید در امور تولید و عرضه محصولات و آموزش همگانی و ارتقای دانش کارکنان در زمینه گیاه مورینگا را برای تمامی علاقه مندان به این گیاه دارویی به صورت حرفه ای انجام داده و می کوشد در سراسر ایران، با اتکا به توانمندی، دانش و پشتکار کارکنان شایسته خود، محصولات و خدماتی ارزنده و با بهترین کیفیت در زمینه کاشت، برداشت و تولید محصولات مورینگا به عموم مردم ارائه نماید.

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

537408
امروزامروز153
دیروزدیروز303
این هفتهاین هفته996
این ماهاین ماه3000
کل بازدیدکل بازدید537408