مشارکت مردمی و توسعه کشت مورینگا

مورینگا (گز روغنی)، یکی از با ارزش ترین گیاهان دارویی شناخته شده در جهان است. کشورهای توسعه یافته در حال حاضر توجه بیشتری به مورینگا دارند؛ به طوری که درختان گرمسیری را به عنوان جدیدترین و بزرگترین غذای فوق العاده مورد استفاده قرار می دهند. البته تمام این هیجان قابل درک است: برگ های مورینگا و غلاف های بذر این گیاه جادویی، با پروتئین و ویتامین ها بسته بندی می شوند. ارزش تغذیه ای مورینگا با شیر، ماست و تخم مرغ قابل رقابت و مقایسه است. اگرچه به وسیله بیش از 990 مقالات علمی این گیاه جادویی مورد بررسی قرار گرفته است که با توجه به فراوانی مواد غذایی موجود در درخت مورینگا، سلامتی را برای انسان به ارمغان می آورد؛ با این وجود اطلاعات بسیار کمی در مورد کشاورزی پایدار مورینگا در دسترس است.
مورینگا گیاهی است که دارای بسیاری از کاربردها و پتانسیل عالی برای کشت در بسیاری از نقاط جهان است، به ویژه در مناطقی که برای تولید تجاری، محصولات سنتی مناسب نیستند. برای هر پروژه جدید کاشت، ارزش بررسی کشت مورینگا در منطقه وجود دارد زیرا این گیاه پرخاصیت در برخی از مناطق گرمسیری رشد می کند. هند یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه تامین کننده مورینگا است، اما کشورهای آفریقایی و آمریکایی نیز در حال توسعه تولید خود هستند. تحقیقات زیادی در مورد کشت مورینگا در هند انجام شده است. با توجه به مزایای بهداشتی و تغذیه ای مورینگا، این درخت جادویی نه تنها به عنوان یک مکمل غذایی برای سلامتی، بلکه به عنوان مکمل غذایی در مبارزه با سوء تغذیه نیز بالقوه است. برای ورود به بازار مواد غذایی سلامت نیمکره غربی، برای هر گونه محصولات مورینگا این امر بسیار اهمیت دارد که مقررات غذایی و کنترل کیفیت برای بازارهای غربی را پذیرفته و اعمال نمایند.

برگ های مورینگا

رشد مورینگا فرآیندی نسبتا آسان بود و شاید به همین دلیل است که تکنیک های کشت توسط موسسات تحقیقاتی غیر از موسسات هندی مورد بررسی و بهبود قرار نگرفته اند. مرکز پیشرفته سوخت زیستی در هند (ABC) شامل Moringa Oleifera در مجموعه تحقیقاتی خود بر اساس مدارک معتبر خاص بیان می کند: مورینگا به عنوان منبع غذایی سالم و امن و بهبود بیشتر و کیفیت روغن نسبت به سایر محصولات، نه تنها هیچ رقابتی مستقیم با محصولات غذایی وجود ندارد همچنین هیچ رقابتی مستقیم با زمین های کشاورزی موجود ندارد. دانشمندان ABC به طور مداوم در زمینه ژنتیک، علوم زراعت و باغبانی، به منظور کشف انواع جدید، دانش بیشتر در مورد تغذیه گیاه الزامات و پروسه های مبتنی بر علم برای مراقبت و نگهداری از گیاه و نتایج قابل اعتماد و مقیاس پذیر در کشاورزی مورینگا تحقیق و تفحص می کنند.
پشتیبانی زراعی مداوم ABC یکی از عوامل کلیدی برای موفقیت درازمدت در زمینه توسعه مشارکت مردمی و کشت مورینگا است. با انجام یک فلسفه دانش مشترک و یادگیری با انجام این کار، می توان در این حوزه بسیار فنی، نتایج قابل توجهی به دست آورد. تیم های تخصصی از کارشناسان مورینگا به طور مداوم در حال تحقیق و توسعه راه حل های جدید و کارآمد به منظور کشت تجاری مورینگا در سراسر جهان، برای طراحی و اجرای مناسب ترین به روش های عمومی کشاورزی (GAP) برای هر بخشی از جهان هستند.

کشت پایدار مورینگا
دانشمندان در ABC، تکنولوژی کشت کامل و پایدار مورینگا را با توجه به نیازهای زراعی و تکنیک های مدیریت درخت مانند هرس، کج کردن و بریدن یک قسمت از درخت و غیره، به کار برده اند. لازم به ذکر است سیستم های بهره برداری اقتصادی و موفقیت آمیز مورینگا، به روش های پرورش و ترویج توسعه یافته و اتخاذ شده بستگی دارد.
تکنیک های کشت مورینگا، به شدت با توجه به محصول برداشت شده متفاوت است.

در مجموع 3 محصول اصلی از کشاورزی مورینگا وجود دارد:
1- برگ/ پودر
2- شاخه ها/ میوه ها
3- بذرها/ روغن

کارشناسان و دانشمندان در ABC تکنولوژی خاصی را جهت اهداف متفاوت برای برگ، شاخه ها و بذرها طراحی کرده اند که برای استفاده بسیار خاص از محصول نهایی استفاده می شود.
از جمله مسائل اصلی که می تواند در طی کارگاه ها مورد بحث قرار گیرد می توان به تراکم درخت، مدیریت درخت، تعامل با درختان، باروری و آبیاری، کنترل آفات و بیماری ها، تعاملات درختان و زمان تولید برای کشاورزی اشاره کرد که برای اهداف مختلف از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

1- تراکم مطلوب
2- مدیریت درخت
3- باروری و آبیاری
4- حفاظت در برابر آفات و بیماری ها
5- زمان تولید
6- روش های برداشت
7- اقتصادی بودن تولید مورینگا

کشت تجاری بذر و روغن مورینگا
کشت تجاری بذر و تولید روغن مورینگا، یکی از زمینه های امیدوار کننده برای بهره برداری اقتصادی مورینگا است.
در زمینه کشت تجاری بذر و تولید روغن مورینگا باید به چندین مسئله اساسی توجه کرد:
مناسب ترین ارقام مورینگا و تکنولوژی تولید روغن چیست؟
بهترین روش های تولید بذر چیست و انتظار می رود که چه محصولاتی تولید شود؟
ارزیابی اقتصادی در زمینه تولید و پردازش بذر در دسترس است؟
وضعیت دانش در مورد فن آوری های پردازش روغن چیست؟
وضعیت دانش در مورد فن آوری های پردازش بیماری شناسی چیست؟
بازارهای احتمالی برگ/ پودر، شاخه ها/ میوه ها، بذرها/ روغن مورینگا چه هستند و چه نیازی به ورود به این بازارها وجود دارد؟

درخت مورینگا


مشارکت مردمی در جهت تغذیه و سلامتی با استفاده از مورینگا

مورینگا یک گزینه غذای مغذی برای افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ارائه می دهد. در همان زمان، مورینگا برای موقعیتی به عنوان روند فوق العاده‌ای بعدی در حال رقابت است. همچنین گفته می شود که مورینگا به عنوان یک بیوشیمی تغذیه، دارای مزایای سلامتی مانند میزان بالای پروتئین، کلسیم، ویتامین C، آهن و آنتی اکسیدان ها است. این نمایه تغذیه می‌تواند مورینگا را در مقابل محصولاتی که شرکت های مواد غذایی به طور سنتی مانند شیر، ماست و پرتقال برای ارائه ارزش غذایی استفاده می کنند، قرار دهد.
ویژگی های ممتاز تغذیه ای برگ های مورینگا (غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین) علاقه زیادی به خود جلب کرده اند، لذا برای شرکت های مواد غذایی برای استفاده از این فرصت، نیازی به عناصر ترغیب کننده نیست. تحلیل‌گران صنعت جهانی پیش بینی کرده اند که بازار غذای عملکردی و یا بازار فوق فشرده در سال جاری به 130 میلیارد دلار برسد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که مورینگا را از طریق روش علمی و فرآیند بهداشتی به رشد و برداشت برساند تا اثر طبیعی از گیاه سالم نگه داری شود.
از آنجا که مورینگا مواد مغذی موردنیاز را تأمین می کند، تقاضای جهانی محصولات مورینگا به عنوان مکمل های غذایی و گیاهی به شدت در حال رشد است و این امر منجر به افزایش تعداد تامین کنندگان محصول مورینگا می شود. با یک جستجو در موتور جستجوی گوگل، شما می توانید هزاران نفر از تامین کنندگان که فقط با مورینگا تعامل مختصری دارند را بیابید، اما ادعا می کنند که بهترین ارائه دهنده محصول است. بنابراین بسیار دشوار است بدانیم که ارائه دهنده کیفیت دقیق محصول چه کسی است و مردم حداقل قیمت و بهترین کیفیت را از چه طریق پیدا کنند.

بنابراین موضوع فوق بسیار حیاتی است و باید در این مورد توجه ویژه ای شود و مورد بحث قرار گیرد:
چگونه مورینگا را به منظور برگ رشد و برداشت نمود؟
چگونه می توان تولید برگ را افزایش داد؟
چگونه برگ ها در پودر پردازش می شوند؟
پردازش برگ اغلب جهت در دسترس بودن پودر برگ بسیار دشوار است. مکانیزاسیون بعضی مراحل پردازش می تواند فن آوری های در نظر گرفته شده و مناسب را توسعه دهد و شرایط حفاظت و ذخیره سازی بهبود یابد.

مورینگا مکمل غذایی در مبارزه با سوء تغذیه

با توجه به مطالب فوق الذکر، کشت اقتصادی مورینگا، قابلیت های پردازش و توسعه تکنیک ها و برنامه های برگ/ بذر/ روغن مورینگا، پرورش و ارتقاء ژنتیک گیاه مورینگا- توسعه در گونه های مورینگا با ارزش بالا - ویژگی های زیست شناختی و پتانسیل تولید و همچنین رشد مورینگا تحت جنبه های پایدار محیط زیست و اجتماعی می بایست توسط کارشناسان و متخصصان بررسی شده و بینش و راهکارهای مربوط به جنبه های فنی و علمی کشت مورینگا را ارائه دهند.

توسعه مدل اقتصادی درخت مورینگا
الگوي اقتصادي تعاملی براي مورینگا ( (Moringa می بایست به صورت کاملا هدفمند طراحی و اجرا و توسعه یابد. به طوری که این مدل می بایست تمامی داده های فنی، باغبانی و اقتصادی را پیوند دهد و به عنوان یک ابزار تصمیم گیری مالی عمل کند. این تابع مدل می تواند برای ترکیب همه مفروضات قابل سنجش، عدم قطعیت و خطرات درگیر در پروژه بالقوه باشد. این مدل برای پیش بینی فعالیت اقتصادی به گونه ای می تواند باشد که نتیجه گیری منطقی می‌تواند به مفروضات مربوط باشد. فرضیه هایی که می تواند استفاده شود عبارتند از: فرضیه های اقتصادی، قیمت گذاری و عملکرد. از این فرضیه، بودجه محصول مورینگا بر اساس هکتار توسعه یابد. بودجه محصول مورینگا خلاصه تمام هزینه ها و درآمد بالقوه مرتبط با تولید مورینگا بر اساس هکتار از بودجه محصول، ایجاد شغل و همچنین هزینه ایجاد شغل می تواند تعیین شود.
مدل اقتصادی درخت مورینگا همچنین بر سرمایه گذاری موردنیاز، هزینه مستقیم، هزینه های غیرمستقیم، استهلاک، بازپرداخت وام و جریان نقدی تخمین زده شده است. از این مقادیر، گزارش های مالی (صورت حساب خالص، تحلیل جریان نقدی و ترازنامه برای 10 سال) با هم مقابله می شوند. برای تعیین پایداری و نرخ بازده، شاخص های اقتصادی تخفیف یافته زیر محاسبه می شود: NPV (ارزش خالص فعلی) و IRR (نرخ بازده داخلی). برای تعیین حساسیت NPV و IRR، اگر یک یا چند پارامتر اصلی در بودجه محصول تغییر کند، تجزیه و تحلیل حساسیت شامل می شود. برای این نوع پروژه ها، عملکرد و قیمت، خطر اصلی را تشکیل می‌دهند و باید در تجزیه و تحلیل حساسیت قرار گیرند. به عبارت دیگر، یک مدل اقتصادی مناسب برای هر طرح تولید خاص طراحی شده است.

تامین کنندگان محصول مورینگا

راهبردهای تجاری سازی مورینگا

اگرچه فرآیند تولید مزرعه مورینگا کار سخت و دشواری نمی باشد؛ با این وجود، مزارع تولیدی مورینگا باید به لحاظ علمی برای رشد و تولید بهتر مدیریت شوند. راهبردهای تجاری سازی گیاه دارویی مورینگا و رشد و عملکرد این درخت جادویی (گز روغنی)، می تواند از طریق شیوه های مدیریتی موثر بهبود یابد. لذا در ادامه چند روش پیشنهادی که هر تولید کننده می تواند برای تولید، برداشت موفق و حفظ تولید کارآمد و موثر مورینگا در مزرعه از آن ها بهره برد، به شرح زیر بیان می‌شود:
1- یک نوع مناسب برای یک منطقه خاص در حال رشد با یک هدف مشخص را انتخاب کنید.
2- پیوند بدون بیماری گیاهی
3- استفاده از سبزیجات و محصولات دیگر برای بهره برداری حداکثر زمین
4- حفاظت از گیاه در مقابل حشرات و آفات را به طور منظم اجرا کنید
5- مدیریت کوددهی مناسب (فقط اعمال توصیه شده برای دوزهای کود برای انواع خاص)
6- ترتیب برداشت بذر به موقع
7- پیاده سازی یک سیستم مدیریت مزرعه پایدار

مشارکت مردمی


ما برای کشاورزی مورینگا تکنولوژی کشت و فن آوری مختلف را توسعه داده ایم.
عوامل کلیدی که می توانند بر عملکرد محصولات مورینگا تأثیر بگذارند عبارتند از:
1- آب و هوا
2- کیفیت خاک
3- آبیاری
4- وجین کردن
5- هرس کردن
6- استفاده از کود
7- تراکم محصول
8- نوع ژنتیک
9- استفاده از آفت کش ها
10- نوع کشت
11- برداشت

عوامل اصلی حصول سودآوری تولید مقیاس بزرگ مورینگا عبارتند از:
1- انتخاب تنوع محصول با کیفیت قابل فروش مناسب.
2- کاشت در یک فصل مناسب، مطابق با آخرین تکنیک های کشاورزی.
3- کنترل آفات
4- مدیریت پس از برداشت.

از آنجا که مورینگا در بسیاری از کشورهای جهان تولید می شود، به دلیل زمان های مختلف برداشت، معمولا در تمام طول سال موجود و قابل دسترس است.
در تولید گیاه دارویی مورینگا، اقدامات مدیریت مزرعه پایدار بسیار مهم است. در واقع هم برای اطمینان حفاظت از محیط زیست و همچنین کاهش تغییرات آب و هوایی به علت آلودگی بسیار موثر است. در برخی از کشورها، این روش های مدیریت مزرعه قبلا تصویب شده است. چنین شیوه هایی به عنوان استفاده از کودهای بیولوژیک طبیعی و زیست بوته ها و استفاده از منابع تجدید پذیر باید هرگاه امکان پذیر باشد.
یک مزرعه پایدار مورینگا، به تدریج مواد مغذی طبیعی را به وسیله انتشار کودها و مواد آلی به زیر و بین درختان اضافه می کند. این نوع لقاح، در طول زمان باعث افزایش عملکرد درخت مورینگا می شود و مواد معدنی یکنواخت و طبیعی را در زمین تولید می کند. یکی دیگر از روش های پایدار که در مزرعه های مورینگا استفاده می شود، کاربرد مناسب آب است. آبیاری قطره ای بهترین روش آبیاری برای افزایش بهره وری در مورد محصول مورینگا است.

پرورش و ارتقاء ژنتیک گیاه مورینگا

 

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

524557
امروزامروز173
دیروزدیروز258
این هفتهاین هفته358
این ماهاین ماه7980
کل بازدیدکل بازدید524557