خواص درمانی مورینگا

مورینگا


مقدمه

با توجه به اهمیت موضوع این مقاله، در ابتدا قصد داریم که با مطرح کردن چند سؤال، خواص درمانی مورینگا را برای شما شفاف سازی نموده و اطلاعات لازم را در مورد موضوع مورد بحث به آگاهی تان برسانیم:

 • تا چه اندازه به سلامت، شادی و نشاط خود می اندیشید؟

 • تا چه اندازه به درک اهمیت سلامت خود نزدیک شده‌اید؟

 • اطرافیان شما تا چه اندازه به مصرف مواد مورد نياز و مفید، توجه مى کنند؟

 • جایگزینی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تا چه اندازه برای سلامت شما مؤثر خواهد بود؟

 • آیا تاکنون از خود پرسیده اید چرا تا به این اندازه باید به درمان و سلامتی بدن خود اهمیت دهید؟

 • مورینگا چیست، تا چه اندازه اهمیت دارد و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟

 • آگاهی از خواص درمانی مورینگا تا چی اندازه می‌تواند برای زندگی شما مفید باشد؟

 • درمان بسیاری از بیماری ها با مورینگا اولیفرا تا چه اندازه به انسان نزدیک شده است؟

 • چرا بسیاری از مردم جهان تا این اندازه به سمت مصرف مورینگا برای درمان بیماری هایشان گرایش پیدا کرده اند؟

مورینگا اولیفرا
مورینگا اولیفرا، درختی است که از قدیم برای درمان بیش از 300 بیماری مورد بهره برداری قرار گرفته است. امروزه استفاده از مورینگا در سرتاسر جهان به صورت چشمگیری توسعه یافته است. گیاه مورینگا در بسیاری از قسمت های دنیا قابل رشد بوده و تمام قسمت های آن قابل استفاده و مصرف می باشد. مورینگا در قسمت های مختلف جهان با نام های گوناگونی شناخته شده است؛ نام رایج آن، “درخت ترب کوهی” می ‌‌باشد، چرا که طعم ریشه‌ آن زمانی که خام است شبیه به مزه تره کوهی می ‌باشد. در طب آیورودا، این گیاه به نام شیگرو "shigru" معروف است و در زبان اسپانیایی به نام جاسینتو "jasinto" شناخته شده است.

از آن جایی که مورینگا قابلیت روییدن در اقلیم های مختلفی، به ویژه آب و هوای نیمه گرمسیری را دارد، به عنوان یک ماده خوراکی سودمند و دارای ارزش غذایی می باشد. در واقع درخت مورینگا اولیفرا در بسیاری از کشورهایی که سوء تغذیه در آن‌ها شایع است قابل رشد می ‌باشد و بسیاری از کشورها در جهت کاهش و کنترل سوء تغذیه، استفاده از مورینگا را به عنوان ماده ی غذایی و دارو برای درمان از بسیاری از بیماری رایج کرده اند.

 

مورینگا اولیفرا یک گیاه مفید و سلامت بخش است و مدت هاست که به عنوان یک گیاه دارای خواص دارویی مؤثر، مورد استفاده قرار گرفته است.

 

خواص درمانی مورینگا
با وجود تنوع فراوان گیاهان دارویی در جهان، مورینگا اولیفرا سرشار از مواد مغذی می باشد، و از میان گیاهان سبز برگ، حتی بیشتر از اسفناج خواص پزشکی دارد. برای شناساندن ارزش و خواص درمانی مورینگا کافیست به نتیجه ی تحقیقات انجام شده توسط سازمان(Asian Vegetable Research and Development Center (AVRDC نگاهی بیندازیم، سازمان AVRDC اذعان می دارد که برگ های مورینگا شامل مقادیر زیادی از مواد مغذی، کلسیم، پروتئین، آهن و مقادیر زیادی از ویتامین های A ، B و C می باشد؛ و همچنین به مقایسه مورینگا و منابع ویتامین های شناخته شده ی معروف آن پرداخته اند:

 • دارای ویتامین ث، 7 برابر بیشتر از پرتقال

 • دارای آهن، 2 برابر بیشتر از اسفناج

 • دارای ویتامین آ، 1.5 برابر بیشتر از هویج

 • دارای کلسیم، 4 برابر بیشتر از شیر

 • دارای پتاسیم، 1.5 برابر بیشتر از موز

 • دارای پروتئین، 2.5 برابر بیشتر از ماست

از مورینگا اولیفرا، برای کنترل، درمان و مهار بیماری ها و بهبود سلامت جانتان، بهره مند شوید.

همانطور که قبلا اشاره شده است، گیاه مورینگا به درخت معجزه در جهان شناخته شده است. با نظر پزشک مجرب و حاذق خود از این گیاه دارویی (مورینگا)، برای درمان بسیاری از بیماری های خود بهره مند شوید؛ از جمله: سرطان کبد، سرطان ریه، سرطان تخمدان و دیگر سرطان ها، ایدز، ام اس، نازایی و خیلی بیشتر. نتایج حاصل از مصرف مورینگا برای درمان، به معجزه شبیه بوده است.

آیا می دانستید مورینگا اولیفرا توسط بسیاری از پزشکان به جای شیمی درمانی توصیه می شود، چرا که برعکس شیمی درمانی، سیستم ایمنی بدن بیماران سرطانی را نه تنها تخریب نمی کند، بلکه آن را تقویت نموده و باعث بی اشتهایی و تهوع بیماران نمی گردد.

همچنین از دیگر تحقیقات انجام شده می توان به گفته‎های دکتر مانوج آهوجا از بیمارستان Fortis اشاره نمود؛ به گفته ی ایشان «مورینگا یک گیاه پرفایده است که از ویتامین، کلسیم و آمینواسیدهای ضروری سرشار بوده و می‌تواند از راه های مختلف به بدن یاری رساند».

مورینگا چیست


10 خواص درمانی مورینگا به توصیه ی پزشکان معروف و حاذق جهان

1. بهبود بخشیدن به خواب
دکتر چودهاری می‌گوید: دانه‌های مورینگا را به مدت ۱۵ دقیقه در آب داغ بگذارید و قبل از رفتن به رختخواب آن را بنوشید، تا خواب شبانه ‌ی خوبی را داشته باشید. این کار می‌تواند خواب بهتر و راحت تری را برایتان به ارمغان آورد و روز سرحال ‌تری را برایتان در پی داشته باشد.

2. درمان مشکلات گوارشی و کاهش وزن
آنشول جایبهارات از متخصصین تغذیه‌ی دهلی می‌گوید: از آن جهت که برگ خشک مورینگا اولیفرا سرشار از فیبر می باشد، برای افرادی که به مشکلات گوارشی یا یبوست مبتلا هستند بسیار مؤثر خواهد بود؛ همچنین به گفته ی ایشان با گنجاندن فیبر در رژیم غذایی، می توان باعث کاهش وزن نیز گردد.

3. تنظیم میزان قند خون
دکتر آهوجا می‌گوید «دانه ‌های مورینگا به عنوان منبع غنی روی محسوب شده، و می‌تواند قند خون را تنظیم کرده و حتی از بیماری دیابت جلوگیری نمایند».

4. رفع و درمان کم خونی
دکتر چودهاری می‌افزاید: آیا می‌دانستید هر وعده از مورینگا، سه برابر اسفناج آهن دارد؟ این موضوع برای گیاه‌خواران و افرادی که از فقر آهن رنج می‌برند و سیستم بدن آن ها، به آهن بیشتری برای حمل اکسیژن و خون به عضله، ارگان‌ها و بافت‌ها نیاز دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

5. کاهش و مهار درد مفاصل
دکتر آشتوش گاتام، مدیر عملیات ‌ها و هماهنگ‌ سازی کلینیکی در Baidyanath می‌گوید: گیاه دارویی مورینگا یکی از منابع غنی کلسیم محسوب شده و به بیمارانی که از درد مفاصل رنج می‌برند، کمک می‌کنند؛ همچنین از میزان التهابات و اختلالات شدید استخوان (آرتروز) می‌کاهند.

6. کاهش و تنظیم کلسترول
دکتر دیویا می‌گوید: برخی از گیاهان به کاهش کلسترول معروف هستند و بر اساس تحقیقات انجام شده، مورینگا در میان آن گیاهان قرار گرفته است.

7. درمان و مرگ سلول های سرطان
دکتر آهوجا می‌گوید: مورینگا به واسطه‌ی تأثیرات ضد سرطان معروف است. مورینگا اولیفرا می‌توانند رشد و توسعه‌ی سلول ‌های سرطانی را متوقف کرده و سرعت مرگ آن ها را افزایش دهد.

8. بهبود و ارتقا سلامت قلب
دکتر چودهاری می‌گوید: دانشمندان اثبات کرده ‌اند که انواع محصولات مورینگا می‌توانند میزان لیپیدهای اکسید شده در بدن کاهش دهند، و با محافظت از بافت‌ های قلب، سلامت قلبی‌عروقی را موجب شوند.

9. کاهش آسیب به سلول های مغز، چشم ها و بیماری های قلبی
دکتر چودهاری می‌گوید: روغن حاصله از گیاه مورینگا سرشار آنتی ‌اکسیدان است. این روغن حاوی ویتامین آ، ویتامین ب کمپلکس، ویتامین ث بوده و جلوی عمل رادیکال های آزاد را که موادی فعال و ویرانگر هستند، می گیرند و آن ها را خنثی می نمایند. به همین دلیل بدن را از آسیب اکسیداتیو شدید محافظت می‌‎کند. به عبارت دیگر، ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی گیاه مورینگا، می‌تواند منجر به سلامت عمومی بدن گردد.

10. ترمیم و بهبود سلامت پوست
دکتر آشتوش گاتام می‌گوید: گیاه مورینگا سرشار از آنتی ‌اکسیدان بوده، و از دیگر ویژگی ‌های آن، ضدالتهاب و ضدعفونی بودن آن ها می باشد، و از این رو برای سلامت پوست بسیار مفید می باشد. روغن مورینگا می‌تواند به عنوان مرطوب‌کننده یا کرم درمان خارش پوست و آفتاب ‌سوختگی مورد استفاده قرار گیرد.

مورینگا در ایران


توصیه ما به شما
با در نظر گرفتن اینکه مورینگا در جهان به دلیل مزیت های چشمگیر، به طور گسترده ای در صنایع پزشکی، داروسازی، صنایع غذایی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، و گیاهی است که تمام بخش های آن قابل استفاده و مصرف می ‌باشد؛ با در نظر گرفتن اینکه مورینگا در جهان به دلیل مزیت های چشمگیر، به طور گسترده ای در صنایع پزشکی، داروسازی، صنایع غذایی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، و گیاهی است که تمام بخش های آن قابل استفاده و مصرف می ‌باشد؛ بر همین اساس، یکی از کارهایی که به نظر کارشناسان ما می تواند مفید باشد، ارتباط با مراکز تحقیقاتی و آکادمیک معتبر دنیا و بررسی منابع و مقالات این مراکز، در خصوص گیاه معجزه مورینگا می باشد.

البته شرکت سبز رویان تنها در زمینه کاشت و تولید عمده محصولات مورینگا اولیفرا در ایران، متخصص می باشد، و قطعا افرادی که قصد مصرف مورینگا را به صورت دارویی و برای درمان بیماری های خاص خود دارند، باید به توصیه های پزشک خود توجه داشته باشند.

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

451964
امروزامروز67
دیروزدیروز308
این هفتهاین هفته1452
این ماهاین ماه6206
کل بازدیدکل بازدید451964