سوالات متداول

1.مورینگا چیست؟

مورینگا درخت استوایی خوراکی است که در سراسر دنیا به نام‌های مختلفی شناخته می شود. به آن درخت معجزه می گویند که نامی کاملا به جاست، نام های دیگرش "درخت ترب کوهی" بخاطر مزه برگ ها و ریشه اش و"درخت چوب تبل" بخاطر غلاف‌هایش است. بسیاری از افراد برگ ها، گل، دانه و غلاف ها و ریشه اش را می خوردند. البته هشدار ما اینست که ریشه اش را نخورید.

2.چرا خوردن ریشه اش توصیه نمی شود؟

توصیه ما به افراد اینست که از خوردن ریشه درخت مورینگا جلوگیری کنند، چرا که ریشه و پوست آن حاوی مواد سمی قوی هستند که اگر به صورت مقادیر زیاد مصرف شود، سم موجود در آن موجب فلج شدن سیستم عصبی شده و منجر به مرگ می شود. به نظر می رسد هیچ کس نمی داند این مقدار زیاد دقیقا چقدر است! با وجود این مسئله در خیلی از فرهنگ ها همچنان پوست ریشه کنده شده و خورده می شود، مزه اش شبیه ترب کوهی است. وقتی ترب کوهی سمی نیست، چرا بجای ریشه مورینگا که همان طعم را می دهد، ترب کوهی از مغازه نخرید! بیاد داشته باشید اگر ریشه اش را بخورید هم درخت می میرد و هم به احتمال زیاد شما!

3.مزه ای مورینگا چطور است؟

برگ های خام مورینگا یکم تند هستند که طعمی شبیه شاهی یا تربچه دارند. مورینگا یعنی اولیفرا و این طعم را در خود دارد. وقتی که آن را می پزیم این تندی از بین می رود و طعمی شبیه اسفناج با گردو می گیرد، حداقل به مذاق ما که به این صورت است! فقط چند دقیقه طول می کشد که برگ هایش نرم شوند و کاملا سبز می مانند. اگر با مقداری کره، سیر و نمک سرخ شود غذایی اعیانی شده و مزه ای فراموش نشدنی پیدا می کند.

4.کدام یک از قسمت های دیگر درخت خوراکی هستند؟

تمام قسمت ها خوراکی هستند بجز ریشه که در موردش به مشتریان هشدار می دهیم! به سوال دوم مراجعه شود در بالا. شکوفه و جوانه های مورینگا هم قابل خوردن هستند ولی بعضی بر این باورند که بهتر است اول پخته شوند. به اندازه کافی از آنها بچینید و طعمی رویایی از سبزی هایی که تا به حال خورده اید را تجربه کنید. در مورد خوردن گل مورینگا زیاده روی نکنید. خوردن بیشتر از یک و نیم فنجان از آن در یک روز مسهل است . غلاف های تازه نیز برای خوردن عالی هستند، البته زمانیکه اندازه لوبیا سبز می شوند، اگر بزرگ تر شوند سفت و ریش ریش می شوند و ممکن است زمان بیشتری را برای پخت بگیرند. دانه های مورینگا را می توان با مقداری روغن سرخ کرد بعضی موارد مانند ذرت به هوا می پرند. به آنها نمک اضافه کنید و هر از چند گاهی میل کنید چرا که خاصیت پاک کنندگی دارند.

5.از زمان استفاده مورینگا تغییری در بدن خود احساس کرده اید؟

با اطمینان می توانم بگویم بله، همانطور که این تغییرات برای خانواده ام هم پیش آمده است! همه بر این باورند که خوردن مورینگا انرژی فوق العاده زیادی در طول روز به آنها می دهد. اما من خودم به شخصه همیشه انرژی زیادی داشته ام و زیاد نمی توانم در این مورد نظری بدهم ولی خب توجه کرده ام که موهای اعضای خانواده ام بیشتر رشد کرده است و ذره ذره به رنگ و جنس اولیه برگشته است. یکی از اعضای خانواده رشد مو را در جاهای کم موی سرش بعد از 20 سال مشکل نداشتن مو مشاهده کرده است. همچنین به این نتیجه رسیده ایم که زمانیکه مقدار قابل توجهی از این درخت سرو می شود مثل پمپاژ عمل می کند چرا که نبض رگ ها بیشتر حس می شود و این حس پاک کنندگی رگها و شاهرگها را به انسان می دهد. تعداد زیادی مشتری داشتیم که به خاطر استفاده از مورینگا کاهش وزن داشته و دیگر احساس خستگی و کوفتگی ندارند و بسیاری نیز قسم می خورند که بخاطر مورینگا دیابتشان بهبود یافته است. کافیست در گوگل سرچ کنید تا ببینید مورینگا به چه میزان زندگی افراد را تغییر داده است. البته منظورم منابع خارجی است چون فعلا تنها منبع فارسی زبان ما هستیم و خوب دیگه....

6.چرا باید مورینگا بخوریم؟

امروزه بخاطر آماده بودن همه چیز، سخت است که آنزیم ها، ویتامین و مواد معدنی خام و زنده را وارد بدن خود کنید. برگهای مورینگا حاوی مواد غذایی بسیاری است و نسبتا ویتامین ث بیشتری نسبت به مرکبات و ویتامین آ بیشتری نسبت به اسفناج دارد. یکی از نادرترین سبزیجاتی است که علاوه بر خوراکی بودن تمام اسیدآمینه های بدنتان را تامین می کند و خیلی مواد دیگر که به نظر برای بدن غیر ضروری محسوب می شوند را نیز تامین می کند. اضافه کردن مورینگا به رژیم غذاییتان از جمله کارهایی است که میزان تغذیه سالم روزانه تان را به صورت لذت بخشی بالا می برد.

7.چطور می توانم مورینگای خودم را پرورش دهم؟

درست است! یک سری موارد لازم است. قابل ذکر است که اگر در ایران زندگی می کنید و آب و هوایی گرم و استوایی یا نیمه استوایی دارید می توانید خیلی راحت مورینگا را در بیرون خانه تان بکارید.

ولی اگر منطقه زندگی تان زمستانهای بسیار سرد دارد مجبور به انتقال آن به داخل منزل در فصل سرما هستید. مورینگا عاشق گرما و نور است پس باید آن را در خانه تان جایی قرار دهید که گرم باشد حتی شاید مجبور شوید برای گرم تر نگه داشتن مورینگا به آن چراغ رشد اضافه کنید. می توانید به صورت سالانه آن را کشت دهید و تمام تابستان از آن استفاده کنید ولی برای اینکه مقدار قابل توجهی برگ از آن بدست آورید به تعدادی دانه و جوانه نیاز دارید و اگر در شمال هستید و یا به گلخانه دسترسی دارید دیگر نگران چیزی نباشید.

8.درخت های مورینگای من چقدر بلند می شوند؟

این مسئله بستگی به این دارد که کجا زندگی می کنید، کجا و چطور این گیاه را کشت داده و در چه خاکی آنها را قرار می دهید. محفظه ای که گیاه را در آن قرار می دهید چگونه است و چه مقدار گرما، نور خورشید و آب دریافت می کند. درخت مورینگا حتی می تواند به بلندی کاج شود ولی توصیه ما اینست که مدام و به مقادیر زیاد هرس شود. ارتفاع مد نظر ما سه تا چها متر است تا به راحتی محصولاتش برداشت شوند. هر چه بیشتر نوک برگها را هرس کنید درخت انبوه تر می شود و برگ و شکوفه و جوانه های بیشتری می دهد. اگر می خواهید که درخت غلاف بدهد تعدادی از شکوفه ها را روی درخت باقی بگذارید.

9.مورینگا به چه صورتی خورده می شود؟

مورینگا به صورت های مختلفی خورده می شود. برگها به صورت خام همان موقع که از درخت چیده می شوند خوراکی هستند و یا می توان آنها را در مقداری روغن زیتون، روغن نارگیل اصل و یا کره سرخ کرد. ما برگهای مورینگا را به هر چه که تصورش را بکنید اضافه می کنیم- انواع خورشت های ایرانی و پلو بگیرید تا پیتزا، سالاد، سوپ، نان جو، تخم مرغ، فلفل، املت و سس ها-شما نام ببرید! مورینگا به خوبی با سیر، پیاز، قارچ، غذاهای با گوشت قرمز کم ، مرغ به هر صورتی، سس، مرغ و ماهی شکم پر ، برنج، سیب زمینی، تخم مرغ، پنیر، ماهی، لوبیای سیاه، هومس- و یک لیست تمام نشدنی دیگر، مخلوط می شود. اگر بخواهید پودر مورینگا را به رژیم غذاییتان اضافه کنید بهترین مواد غذایی سس و سالاد و ماست است.

در بخش آشپزی با مورینگا که به زودی در همین سایت راه اندازی می شود روشهای جالبی براتون تدارک دیدیم که امیدواریم کمکتون کنه ...

10.جایی که من زندگی می کنم بسیار سردسیر است چگونه می توانم به اندازه کافی مورینگا پرورش دهم؟

اگر هوایتان هیچ وقت گرم نمی شود همچنان می توانید از مزایای مورینگا بهره مند شوید. کمی کارتان سخت می شود باید اتاقی در خانه تان داشته باشید که در طول سال حداقل دمای 20 درجه سانتیگراد داشته باشد در این صورت به میزانی که دوست دارید می توانید مورینگا داشته باشید و از محصولاتش استفاده کنید.

باید چراغ هایی که مخصوص درختان هستند داشته باشید و آنها را تا جایی که می توانید گرم نگه دارید. برای داشتن برگ به میزان کافی برای خوردن، حداقل باید 5 درخت داشته باشید که طول 2-3.5 متر دارند. اگر از یک کود گیاهی نه چندان قوی استفاده کنید و گرما، آب و نور لازمه را فراهم نمایید مورینگایتان پاسختان را با تعداد هر چه بیشتر برگهای تازه که خوراکی هم هستند می دهد.

11.به منظور تامین ذخیره برگ مورد نیاز خانوده ام چند درخت لازم است پرورش دهم ؟

خب این بستگی به این موضوع دارد که اعضای خانواده تان چند نفرند! مثلا برای یک خانواده چهار نفره که در منطقه‌ای گرمسیری زندگی می کنند چهار درخت کامل زیاد هست. ولی بیشتر افراد در مناطق گرمسیر زندگی نمی کنند که در آن صورت باید سالانه کشت دهید و برگهایش را هم مدام برداشت کنید و ساقه ها را هم تا بلندای کمر نگه دارید. اگر بدین گونه برگهای بالایی را چیده و میل کنید برگهای بیشتری بجایشان رشد خواهد کرد تا فصل سرما و گرما از راه برسد.

12.آیا خوردن جوانه یا گل و شکوفه مورینگا ضرری ندارد؟

براساس نظر عده ای از افراد اگر مادران باردار مقدار زیادی از گلها را مصرف کنند ممکن است جنینشان سقط شود. هنوز صحت این موضوع ثابت نشده است ولی ممکن است درست باشد پس اگر از این دسته هستید از خوردن آن اجتناب کنید.

بغیر از زنان باردار بهتر است سایر افراد هم به میزان کم از گلها استفاده کنند چرا که مقدار زیاد آن مسهل است.

13.چه مدت زمان برای رشد غلاف ها لازم است؟

تجربه شخصی ما گویای اینست که معمولا غلاف ها در درخت 6-7ماه پس از کاشت بذر ظاهر می شوند. البته ما در منطقه گرمسیری زندگی می کنیم که دارای نور خورشید فراوان، کمی رطوبت و خاک نرم و شن دار است در مناطق دیگر منطقی است که زمان بیشتری ببرد.

اگر مورینگا را سالانه پرورش می دهید هرگز غلافی از آن برداشت نمی کنید چرا که فصل رشد کاملی در اختیارتان نیست. ولی اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده که بتوانید در گلخانه های مناطق شمالی آن را کشت دهید بعد از گذشت 8 ماه از کاشت بذر، غلاف هم خواهید داشت.

14.آیا خوردن مورینگا اولیفرا عوارضی هم دارد؟

در تمام سالهایی که با این گیاه شگفت انگیز سرو کار داشته اییم حداقل از خوردن برگ این گیاه دوست داشتنی و مفید عوارضی مشاهده نکرده ایم البته این سخن و تجربه ما تنها نیست تمام دوستانی که سرتا سر دنیا همکار ما هستند هیچ عوارضی از خوردن برگ و یا پودر برگ مورینگا مشاهده نکرده اند ، البته منابع علمی به دلایلی مصرف مورینگا برای کسانی که دچار نارسایی کلیه هستند محدود کرده اند پس بهتره در مصرفش برای این افراد مواردی را رعایت کنیم .

بهتره همه بدونن در اصل مورینگا اولیفرا یک ابر غذا با خواص شگفت انگیز و معجزه گر محسوب میشه تا یک داروی گیاهی.

در سفرهای زیادی که برای اکتشاف ارقام مختلف مورینگا داشته ام در برخی از موارد این گیاه در وعده سوپ صبحانه هم سرو می شد که بسیار انرژی بخش و خوش خوراک هم بود پس وقتی این تجربیات به ما مصرف عادی مورینگا را ثابت می کند و می دانیم هیچ چیز در روی کره زمین کامل تر از مورینگا اولیفرا نمیتواند نیاز تغذیه ای بدن ما را تامین کند نیازی به شک داشتن وجود ندارد، میتونید با خیال راحت از محصولات متنوع مورینگا اولیفرا لذت ببرید .

ادامه در حال تکمیل ...!

می توانید ملاحضه کنید که بیشتر سوالات شما در این سایت پاسخ داده شده اند، از قسمت جستجو در بالای صفحه و یا مقالات موجود در سایت هم می توانید بهره مند شوید. اگر واقعا آن اطلاعاتی که به دنبالش هستید را پیدا نکردید با ما تماس بگیرید : 09160938005

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

770691
امروزامروز235
دیروزدیروز327
این هفتهاین هفته760
این ماهاین ماه6861
کل بازدیدکل بازدید770691