فواید استفاده از بذر مورینگا

درخت مورینگا (درخت معجزه) دارای غلاف های سبز تیره است که از شاخه های آن آویزان است. بذرهای مورینگا از این غلاف ها حذف می شوند و آن ها می توانند به دو صورت پخته شده یا برشته تبدیل شوند.
از طرفی بذرهای درخت مورینگا، دارای طیف گسترده ای از مواد مغذی هستند که خواص آنتی اکسیدان و ضد التهاب را به آن ها می دهد. این بذرهای جادویی، همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی، کاهش کلسترول را کاهش داده و منجر به تثبیت قند خون و بهبود سیستم ایمنی بدن می گردد.
بذرهای مورینگا همچنین دارای کاربردهای خارجی هستند. روغن استخراج شده از بذرهای مورینگا، به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می کند. این بذرها همچنین به صورت موضعی به عنوان یک رطوبت کاربرد داده می شود، زیرا به مبارزه با عفونت های باکتری کمک می کند و زخم ها، برش ها و گازها را درمان می کند. بذرهای مورینگا از گیاه مورینگا، سالانه در مناطق گرمسیری آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین برداشت می شوند که همانند گیاه مورینگا، دارای ارزش غذایی بسیار بالایی هستند.
بذرهای مورینگا سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که بدن انسان جهت زنده ماندن بدان نیاز دارد. این بذر گیاه دارویی، ویژگی های مبارزه با آنتی اکسیدان، ضد التهاب و کلسترول را تامین می کند. در بین این مزایای عمومی، درصد بالای ویتامین‌ها نسبت به منابع معمول را ارائه می دهد؛ به طوری که:
1- بذرهای مورینگا دارای ویتامین C بیشتری نسبت به پرتقال هستند.
2- بذرهای مورینگا چهار برابر ویتامین بیشتری از هویج دارند.
3- بذرهای مورینگا چهار برابر کالری بیشتر از یک لیوان شیر دارند.
4- بذرهای مورینگا سه برابر پتاسیم بیشتر از یک موز دارند.
5- بذرهای مورینگا دو برابر پروتئین بیشتر از ماست دارند.
با این نتایج قابل توجه، تعجب آور نیست که چگونه بذرهای مورینگا تبدیل به یک غذای شناخته شده در سراسر جهان شده است. ویتامین های حیاتی بذر مورینگا (درخت معجزه)، برای بدن ضروری است؛ زیرا این ویتامین ها با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و از آسیب های شدید اکسیداتیو جلوگیری می کنند.

بذرهای مورینگا


بذر مورینگا (Moringa) خود ظاهر بسیار منحصر به فردی دارد و به طور انحصاری با بال های خاکستری طراحی شده است. آن ها به شکل دایره ای در غلاف های درخت یافت می شوند که به طور معمول مانند لوبیا سبز هستند. این بذرها توسط باد به زمین های بارور منتقل می شوند تا گیاهان مورینگا را از جانب والدین رشد دهند.
این غلاف های لوبیا سبز می تواند به طول های زیاد رشد کند و ده ها هزار بذر را تجزیه کند. در طول ماه های تولید مثل، درخت مورینگا صدها و هزاران غلاف بذر را فراهم می کند و هر ساله توده ها را به وجود می آورد.

درخت مورینگا
درخت مورینگا، همچنین به عنوان "درخت زندگی" شناخته شده است و هزاران سال است که یک منبع غذایی عالی برای فرهنگ بومی است. غنی از مواد مغذی و مواد معدنی بوده و اسید آمینه ضروری را برای بدن فراهم می کند برای رشد بدان نیاز دارد. این مواد مغذی حیاتی نیز در مواد غذایی دیگر نظیر گوشت یافت می شود، اما در مقادیر کمتر قابل دریافت است.
گیاه مورینگا همیشه در شیوه های آیورودا از هند باستان برای درمان و بهبود انرژی، مشکلات خواب، مو، پوست و 300 نوع بیماری دیگر استفاده می شود.
مورینگا معمولا در جنوب آسیا و مناطق استوایی رشد می کند و نرخ رشد بسیار بالایی دارد. می توان این گیاه دارویی (گز روغنی) را در خاک خشن و شرایط آب و هوایی گرم رشد داد و عملکرد بسیار خوبی از آن دریافت کرد. گیاه مورینگا، منبع ایده آل دارویی غذا برای مناطق جهان سوم محسوبمی شود. این گیاه می تواند در هر زمانی از سال برداشت شود و به عنوان یک افزایش دهنده تغذیه برای کشورهایی مانند مالاوی و سنگال به حساب آید.

مزایای بذر مورینگا
هر بخشی از گیاه جادویی مورینگا (گز روغنی)، مزایای خاص خود را دارد لذا با استفاده از برگ ها، گل ها، ریشه ها یا بذرهای مورینگا، هر کدام به روش های مختلف، عایدی را برای شخص به ارمغان می آورند. به عنوان مثال، دانه‌های مورینگای شرکت سبز رویان سرشار از آنتی ‌اکسیدان هستند که دارای ویژگی ‌های ضد التهابی و ضدعفونی کننده بوده و بدین ‌ترتیب برای سلامت پوست، بسیار مفید واقع می‌شوند و می‌توان به عنوان مرطوب‌کننده یا کرم درمان خارش پوست و آفتاب ‌سوختگی مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه بذرهای مورینگا، به ضد سرطان معروف هستند، آن ها می‌توانند رشد و توسعه‌ی سلول‌های سرطانی را متوقف کرده و باعث مرگ هرچه سریع تر آن ها شوند.

بیماری قلبی


مواد مغذی بذر مورینگا و پشتیبانی از سلامت مغز
برای اثبات غنی بودن گیاه و بذرهای مورینگا، به بررسی ارزش غذایی این گیاه جادویی می پردازیم:
8.53 میلی گرم کربوهیدرات
2.1 میلی گرم پروتئین
3.2 میلی گرم فیبر رژیمی
0.62 میلی گرم نیاسین
0 میلی گرم کلسترول
30 میلی گرم کلسیم
45 میلی گرم منیزیم
50 میلی گرم فسفر
461 میلی گرم پتاسیم
همانطور که ملاحظه می گردد، این بذر جادویی، سرشار از مواد مغذی فشرده شده است!
بذرهای مورینگا تمرکز ذهنی را افزایش می دهند و سلامت مغز را بهبود می بخشند. مغز ما نیاز به تغذیه ثابت برای کار در سطح مطلوب خود دارد. برخی از بهترین مواد غذایی برای داشتن یک مغز سالم عبارتند از: اسیدهای آمینه، امگا 3، آنتی اکسیدان ها و ویتامین E. بذر مورینگا یک منبع غنی از تمام این مواد مغذی است که در ارتقا و حفظ سلامت مغز بسیار موثر هستند.

تنظیم فشار خون

تنظیم فشار خون

بذرهای مورینگا برای کاهش فشار خون استفاده می شوند. از آن جا که فشار خون بالا می تواند مسائل قلبی عروقی جدی مانند حملات قلبی و سکته مغزی را نیز به دنبال داشته باشد لذا در دنیای امروزی، فشار خون بالا در حال تبدیل شدن به یک معضل در دنیای غرب بوده و برای مبارزه با سطوح چاقی جدید دغدغه زیادی وجود دارد.
به طور طبیعی جهت کاهش فشار خون، توصیه می شود که شما به طور منظم ورزش کنید و یک زندگی سالم داشته باشید. با این وجود، برای برخی از افراد که در حال حاضر در یک مرحله خطرناک هستند، دارو تنها گزینه است. اما انسان از هر دارویی به خاطر عوارضی که برای آن ایجاد می کند، نمی تواند استفاده نماید. لذا یک داروی گیاهی می تواند به این معضل خاتمه دهد.
مطالعات مقدماتی نشان می دهد که مورینگا و بذرهای آن، می توانند فشار خون را کاهش دهند؛ با این وجود تحقیقات بیشتری برای تایید این نظریه ها انجام شده است. نتایج کنونی نشان می دهد بذرهای مورینگا میزان چربی های اکسید شده را کاهش می‌دهند و از آسیب های ساختمانی بدن جلوگیری می کنند.

تنظیم قند خون
بذر و گیاه مورینگا علاوه بر کاهش فشار خون، از قابلیت کاهش سطح قند خون نیز برخوردار است. در واقع غلظت روی غنی در بذر مورینگا، باعث تنظیم ترشح انسولین می شود. همانطور که این امر طبیعی تر می شود، سطح قند خون نیز منظم می گردد.
اگر چه تاکنون مطالعات روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است، اما این کشف می تواند منجر به پیشگیری و درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت شود.

بذرهای مورینگا دارای فیبر بالا هستند
همانطور که اطلاعات فوق نشان داد، بذرهای مورینگا غنی از فیبر هستند. فیبر در بدن علاوه بر این که برای سیستم قلبی عروقی مهم است، برای حفظ سلامت سیستم گوارش نیز بسیار با اهمیت است. فیبر بذرهای مورینگا کمک می کند تا غذا در سیستم گوارش حرکت کرده، به راحتی هضم گردد و در سراسر بدن استفاده شود.

روغن بذرهای مورینگا

کلسترول

با وجود صفر بودن کلسترول در بذر مورینگا، این گیاه دارویی اثرات کلسترول بالا را معکوس کرده است. میزان کلسترول بالا در خون به علت بیماری قلبی است. در داروهای تایلندی باستان، مورینگا به عنوان یک ناجی قلب شناخته شده است که قلب را کنترل و بهبود می بخشد.
بذرهای مورینگا اسید چرب اشباع شده هستند که به اصطلاح اولئیک اسید نامیده می شوند. اولئیک اسید (اغلب در روغن زیتون یافت می شود) دارای مزایای بسیاری برای سلامتی بدن می باشد و می تواند از لخته شدن خون یا بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند. اگر می خواهید رژیم خود را بهبود ببخشید، جایگزینی چربی های اشباع شده با مورینگا می تواند راهکار بسیار خوبی باشد تا سطح کلسترول را نیز پایین بیاورید.
در سال 1382 مطالعه ای روی خرگوش ها به مدت 120 روز انجام شد که با گیاه مورینگا تغذیه شدند (200mg / kg / day). نتایج این مطالعه نشان داد که خرگوش ها دارای سطح کلسترول و تری گلیسیرید پایین بدن هستند. لذا این مطالعه نشان داد که مورینگا حاوی خواص کاهش دهنده کلسترول و چربی است.

پوست زیبا
از روغن های استخراج شده از بذرهای گیاهان، برای محصولات آرایشی استفاده می شود. این روغن ها حاوی 30 آنتی اکسیدان و همچنین مقدار زیادی از ویتامین A هستند که انتخاب ایده آل برای محصولات پوستی است.
ویتامین A منجر به استحکام، جوان شدن پوست و مبارزه با علائم پیری و استرس می گردد. این امر با تحریک کلاژن درون سلول‌های پوست انجام می شود.
روغن های چرب به عنوان روغن های داخلی شناخته می شوند و تقریبا 40 درصد از بذرها را تشکیل می دهند که بو یا رنگ ندارد و شیرین است. پوست روغن را بدون اشباع روغن در سطح پوست جذب می کند و تمام خواص تغذیه ای که روغن می تواند ارائه دهد را دریافت می کند. روغن به عنوان یک مرطوب کننده و یک ضد عفونی کننده، پاک کننده برای پاک کردن آکنه، جوش ها و کاربرد دارد.
برای استفاده مورینگا در صورت، می بایست چند قطره را روی پوست بگذارید و آن را مانند هر رطوبت ساز یا روغن، ماساژ دهید.

پوست زیبا

بذرهای مورینگا و کاهش وزن

روغن داخلی از عصاره بذر مورینگا، چربی های اشباع شده حیوانات را در رژیم غذایی جدا می کند و در سیستم گوارش سبب می‌شود تا از چربی هایی که برای ما مضر است، رهایی یابیم. با انجام این کار، می توان روغن چربی شکم را کاهش داد.

ضد سرطان
بر اساس نظریه برخی از دانشمندان، ویژگی های ضد سرطان زا بودن مورینگا، می تواند تعداد مرگ و میر سلول های سرطانی را افزایش دهد و رشد و تکامل آن ها را متوقف کند. بعضی محققان معتقدند که به طور پیوسته، پودر بذری مورینگا را به مدت 3 هفته می تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

ضد التهاب
گیاه مورینگا شناخته شده به عنوان یک ضد التهاب طبیعی است، بنابراین بذرهای گیاه مورینگا از این خاصیت مستثنی نیستند. بذرهای مورینگا می توانند باعث کاهش درد و افزایش سلامت مفاصل شوند. تقویت مفاصل با اسیدهای آمینه و پروتئین در افراد مبتلا به آرتریت و اختلالات دیگر منجر می شود تا این افراد زندگی مستقل تری داشته باشند.

تقویت چشم با بذرهای مورینگا
ویتامین A سیستم ایمنی را تقویت می کند و غشای مخاط را تعمیر می کند. با این وجود، بذرهای مورینگا محافطان طبیعی چشمان انسان به حساب می آیند.

سیستم ایمنی
با وجود آگاهی از این که ویتامین ها برای مبارزه با رادیکال های آزاد و عوامل عفونی همکاری می کنند و همچنین غنی بودن مورینگا از ویتامین C، این امر برای تقویت سیستم ایمنی ایده آل بدن می تواند بسیار مناسب باشد.
مقدار عظیمی از مواد مغذی که از خوردن بذرهای گیاه مورینگا هضم می شود، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به بهبود زخم ها، برش ها، سوختگی و آسیب های جزئی می شود.

دندان ها و استخوان ها
بذرهای مورینگا، با خاصیتی غنی از روی، کلسیم و بسیاری دیگر از مواد معدنی، محافظت از دندان ها و استخوان ها و همچنین رفاه عمومی را تضمین می کنند. سایر مواد معدنی موجود در بذر مورینگا نظیر آهن، به کاهش و جلوگیری از علائم کم خونی می پردازند. کلسیم، استخوان ها و دندان ها را تقویت می‌کند. همچنین روی در ترویج spermatogenesis (فرآیند تولید اسپرم در مردان) شناخته شده است.

رشد مو

رشد موی سر با بذرهای مورینگا

بذرهای مورینگا با مراقبت از داخل بدن ما، می تواند موهای سر را از بیماری ها ایمن کند. ویتامین C موجود در بذر مورینگا، می‌تواند موجب بهبود گردش خون از طریق پوست سر گردد تا فولیکول های مو رشد و تقویت شوند. لذا این امر منجر به داشتن موی سالم می شود.
روی و ویتامین A همچنین باعث رشد مو می شوند. در واقع روی بافت مو و تعمیر سلول ها تاثیر گذاشته و غلظت های چربی را از بین می برد تا فولیکول ها بتوانند مواد مغذی بالایی را جذب کنند. روغن های استخراج شده از بذرهای مورینگا را می توان به عنوان شامپو برای رهایی از خارش و شوره سر نیز استفاده کرد.

تصفیه آب

تصفیه آب

طی بررسی های انجام شده، بذرهای مورینگا، برای درمان آب کثیف مورد آزمایش قرار گرفتند و نتیجه مثبتی به همراه داشت. این امر راه را برای تسهیل امکانات آب آشامیدنی در کشورهای جهان سوم هموار می سازد و می تواند در برابر بیماری هایی که افراد آن منطقه را در معرض خطر زندگی قرار می دهد، به راحتی مبارزه کرد.

نحوه استفاده از بذرهای مورینگا
بذرهای گیاه دارویی مورینگا (گز روغنی)، با بال های سفید خاکستری اطراف خود، به ظاهر منحصر به فرد هستند؛ با این وجود، درست مثل بذرهای دیگر، بذرهای مورینگا را می توان مانند آجیل خورده و به مخلوط غلات و پیاز اضافه کرد. آن ها همچنین می‌توانند برای بخار و سس ها بخارپز شوند.

اما به چه میزان باید از مورینگا استفاده کنم؟
مورینگا در جهان غرب نسبتا جدید است. بنابراین سطح دوز برای استفاده هنوز اجرا نشده است. اگر نگران استفاده بیش از حد بذرهای مورینگا یا بالعکس هستید، می توانید با کارکنان متخصص یا متخصص تغذیه شرکت سبز رویان مشاوره داشته باشید. امکان ثبت سفارش به صورت آنلاین در شرکت سبز رویان؛ تنها تولید کننده عمده محصولات مورینگا اولیفرا در ایران وجود دارد. با این وجود طی بررسی‌های به عمل آمده، مقدار استفاده از مورینگا که 'ایده آل' به نظر می رسد، حدود 150-200 mg / kg است.

نظر بدهید

مکان ما بر روی نقشه

آماربازدید

770690
امروزامروز234
دیروزدیروز327
این هفتهاین هفته759
این ماهاین ماه6860
کل بازدیدکل بازدید770690